Yaşam

Düğünde sarı-kırmızı-yeşil şal takan damat ile dokuz davetli gözaltına alındı

“Örgüt propagandası” yaptıkları iddia edilen kişilerin adliyede ifadeleri alınacak,

İstanbul Esenyurt’ta düzenlenen bir düğünde sarı-kırmızı-yeşil renklerde şal takan damat ile düğüne gelen dokuz davetli “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Bianet’in aktardığına göre, Esenyurt’ta bir düğünde sarı, kırmızı ve yeşil renkte şal takan damat ile düğüne katılan dokuz kişi örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Esenyurt Belediye Nikah Sarayı’nın ikinci katında, 12 Haziran’da yapılan düğün nedeniyle polis, dün damat Mesut Karçık ve davetlilerden dokuz kişiyi ifadeye çağırdı. Kıraç Polis Karakolu’na çağrılan 10 kişi de gözaltına alındı.

Şalın renklerinin yanı sıra düğünde söylenen şarkılar da suçlama konusu oldu ve polis, gözaltına alınanların “örgüt propagandası” yaptıklarını iddia ederek ifadelerini aldı.

Gözaltına alınanlar “şalın geleneksel bir şal olduğunu, üzerindeki renklerin de ulusal renkler olduğunu ve herhangi bir örgütü temsil etmediğini” ifade ederek suçlamayı reddetti.

Gözaltına alınanların bugün savcılıkta ifadeleri alınmak üzere Büyükçekmece Adliyesi’ne götürüleceği ifade edildi.

Mahkeme kararı var

Türkiye’de sarı-kırmızı-yeşil renkleri dolayısıyla haklarında dava açılan kişiler oldu. Bunlardan birisi Diyarbakır’da yaşayan Kadri Demir’di. Sarı, kırmızı ve yeşil renklerinden yapılan iki kuş maketi ve bir poşu gerekçe gösterilerek 5 yıl hapsi istenen Demir, 2018’de görülen davasında beraat etmişti. Bingöl’deki ağır ceza mahkemesinde savcı poşunun niteliğine göre örgüt ile ilgili bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına yayma kastı bulunmadığını belirtmişti. Mahkemede Demir’in üzerine atılı fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması beraatine karar vermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu