Yaşam

Diyarbakır’ın tarihi surlarında temizlik çalışması

Diyarbakır’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi surlar ve burçlarda Büyükşehir Belediyesi’nce temizlik çalışmaları yapıldı. 
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi surların temiz tutulması, yerli ve yabancı turistlerin rahat dolaşabilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Surların tamamını kapsayan çalışmada ekipler, burçların içindeki çöpleri topladıktan sonra süpürgelerle temizliyor. Düzenli olarak iki ayda bir, surlar ve burçlarında yapılan temizlik çalışması, sıcak havanın etkisiyle ayda bire indirildi. Temizlik çalışmasının tamamlanmasının ardından ekipler sürekli kontrol yaparak bölgenin temiz kalmasını ve kötü kokuların oluşmamasını sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi, sur dipleri ve burçları yabancı otlardan da arındırarak akrep, yılan ve haşerelere karşı ilaçlayacak. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, gerekli hassasiyetin gösterilerek atıkların gelişigüzel atılmaması konusunda uyarıda bulundu.(DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu