Yaşam

Diyarbakır’dan havalanan jetleri sosyal medyadan paylaşan sanığa 20 yıla kadar hapis istemi

Diyarbakır’dan havalanan jetleri sosyal medyadan paylaşan sanığa 20 yıla kadar hapis istemi

Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üssü’nden havalanan savaş uçaklarının görüntülerini, teröristlere bilgi vermek amacıyla anlık olarak 158 kez sosyal medyadan paylaştığı gerekçesiyle tutuklanan Evindar Ö. hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından 8 yıl 6 aydan, 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Bağlar ilçesindeki 8’inci Ana Jet Üssü’nden havalanan savaş uçaklarının görüntülerini anlık olarak sosyal medya üzerinden paylaşan Evindar Ö., geçen 31 Mayıs’ta gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Evindar Ö. için hazırlanan iddianame 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, sanığın, 8’inci Ana Jet Üssü’nü kullanan savaş uçaklarının kalkış ve inişini sosyal medya hesabından 17 Şubat ve 23 Mayıs tarihleri arasında teröristlere bilgi vermek amacıyla 158 kez anlık olarak paylaştığının belirlendiği kaydedildi. Sanığın paylaşımında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni ‘düşman’ olarak görüp, “Düşmanın hava ve kara hareketlerini süratle duyurmalıyız. Pasif kalmamalıyız…” gibi ifadelerin yanı sıra terör örgütü PKK’yı övücü, teröristleri eylem yapmaya teşvik edici ve cesaretlendirici sözler kullandığı ifade edilen iddianamede, sanığın ayrıca teröristlerle ilgili paylaşımlarda da bulunduğuna yer verildi. İddianamede, sanığın oturduğu ev ile ilgili konum bilgileri üzerinden yapılan karşılaştırmada, hesap üzerinden paylaşılan savaş uçaklarının iniş ve kalkış görüntülerinin evinden çekildiği, yapılan aramalarda ise hakkında toplatma ve yasaklama kararı bulunan kitapların ele geçirildiğine yer verildi.
‘PAYLAŞIMLARIN TERÖR ÖRGÜTÜNÜN FAALİYETLERİNİ MEŞRU GÖSTERDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR’
Tutuklu sanık Evindar Ö. hakkında hazırlanan iddianamenin değerlendirme kısmında ise şu ifadelere yer verildi:
“Şüphelinin örgütle organik bağ kurarak örgüt adına sürekli, çeşitli ve yoğun faaliyette bulunduğu, bu bağlamda da PKK silahlı terör örgütü üyesi olduğu, örgütün çağrılarına uyarak, örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda eylem ve faaliyetlerine katıldığı tespit edilmiştir. Sanığa ait sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımların PKK ve KCK silahlı terör örgütünün faaliyetlerini meşru gösteren, cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini öven, destekleyen ve bu yöntemlere teşvik eden paylaşımlar olduğu anlaşılmıştır.”
Sanık Evindar Ö. hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması için dava açıldı. (DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu