Yaşam

Diyarbakır’da Newroz resepsiyonu düzenlendi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Diyarbakır’da bulunan 18 STK, Diyarbakır’da Newroz Resepsiyonu düzenledi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ve 18 sivil toplum kuruluşu Diyarbakır’da yarın kutlanacak Newroz öncesi resepsiyon düzenledi.
Saklı Konak’ta düzenlenen resepsiyona yurt dışından gelen konukların yanı sıra Diyarbakır iş çevresi ile siyasetçiler ve Diyarbakırlı sanatçılar da katıldı.
18 kurum tarafından hazırlanan ortak açıklamanın Kürtçesini Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Zazacasını DTSO Başkanı Mehmet Kaya okurken Türkçesini Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya okudu.

Kürtlerin büyük bir coşku ile gerçekleştirmek istediği Newroz kutlamalarının uzun yıllar yasaklandığını dile getiren Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Newroz’un özgürlük ve barışı ifade ettiğini söyledi.

Newroz’u yeni bir gün olarak ifade eden Kaya, “Dünyanın farklı yerlerinde birçok ulus ilkbaharın gelişini bayram olarak kutlamaktadır. Kürtler, bugünü salt baharın gelişi için değil, Asurlu kral Dehak’ın zulmüne karşı Demirci Kawa’nın yaktığı ateş ile Mezopotamya halklarına müjdelediği özgürlüğün günü olduğu için kutlamaktadır. Aradan geçen asırlara rağmen Kürtler, bulundukları her yerde halkların özgürlüğe olan özleminin ve zulme karşı başkaldırının günü olan 21 Mart’ı, büyük bir umut ve coşkuyla karşılamaktadır” dedi.

‘NEWROZ UZUN YILLAR YASAKLANDI’

Kürtlerin büyük bir coşku ile gerçekleştirmek istediği Newroz kutlamalarının uzun yıllar boyunca yasaklandığını dile getiren Kaya, şöyle devam etti: “Yasaklara rağmen yapılan kutlamalarda yaşananlar ile Newroz, kan ve gözyaşı ile anılmaya başlanmış ve hafızalarda da ne yazık ki bu şekilde yer edinmişti. Oysa Newroz özgürlüktür, barıştır, kardeşliktir, kötülüğün sona erdiği, güzelliklerin başladığı gündür. Bu anlamlı günde de dünyanın farklı yerlerinde bütün yıkıcılığı ile savaşlar devam etmektedir. Halklar üzerindeki baskı ve zulüm acımasız boyutlarda varlığını sürdürmektedir. Ülkemizde de son 40 yıldır devam eden çatışmalı süreç sebebiyle on binlerce insanımız yaşamını yitirmiş, milyonlarca insan yaşadığı yerlerden göç etmek zorunda bırakılmıştır. Zaman zaman Kürt meselesinin barışçıl çözümüne yönelik büyük umutlarla başlatılan süreçlere tanıklık ettik. Ancak başlatılan bütün bu süreçler toplumsal beklentilerin aksine akamete uğramış, istenilen barış ve huzur ortamı tesis edilememiştir. Bütün bu yaşananlara rağmen savaşa, çatışmaya ve şiddete hayır demeye ve barışta ısrarcı olmaya devam etmeliyiz. Yaşadığımız bunca acıdan sonra bu topraklarda konuşmamız gereken şey, sadece ama sadece barış olmalıdır.

‘BARIŞTA ISRARCI OLMAYA DEVAM ETMELİYİZ’

Bugün bu tarihi alanda bütün farklılıklarımız ve renklerimizle Newroz’un bizlerde karşılık bulduğu ve yarattığı umut ile barış için bir aradayız. Bu vesileyle Mezopotamya halklarının elde ettikleri özgürlük ile meydana çıkan bu güzel bayramı benimseyip kutlayan başta Kürt Halkı olmak üzere tüm halkların Newroz Bayramını kutluyoruz.”  


Konağın avlusunda sivil toplum kurumlarının yaktığı Newroz ateşinin ardından MA Müzik sanatçıları sahne aldı. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu