Connect with us

Politika

Diyarbakır’da MHP’nin 5 ilçe başkanı istifa etti!

MHP’nin Diyarbakır’daki beş ilçe başkanı;  çocuğa cinsel istismarı suçundan tutuklanıp geçtiğimiz günlerde tahliye edilen MHP eski il başkanı Cihan Kayaalp’in yerine Mithat Arslan ve yeni yönetiminin atanmasını doğru bulmayarak istifa ettiklerini açıkladı.

MHP’nin Sur ilçe Başkanı Cemal Ayla, Yenişehir İlçe Başkanı Yılmaz Kayaalp, Çermik ilçe Başkanı Veysi Ipek, Dicle İlçe Başkanı Mehmet Orbay ve Lice ilçe Başkanı Hamza Yılmaz; çocuğa cinsel istismarı suçundan tutuklanıp geçtiğimiz günlerde tahliyesine karar verilen MHP Diyarbakır eski il başkanı Cihan Kayaalp’in yerine atanan Mithat Arslan ve yeni yönetiminin siyasi deneyimi ve eğitim seviyesinin kentte  MHP’yi getirdikleri noktada tutamayacaklarını kaydederek partilerinden istifa ettiklerini duyurdu.

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Elazığ’ta yarın düzenleyeceği miting öncesi bugün Diyarbakır’a gelen MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın ve beraberindekiler MHP il teşkilatını ziyaret etti. Söz konusu istifaların bugün ziyaret ve yarınki mitinge denk gelmesi ise dikkat çekti.

Partilerinden istifa ettiklerini açıklayan beş ilçe başkanı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bizler Milliyetçi Hereket Partisi’nin Diyarbakır’daki ilçe başkanları olarak aşağıdaki sebeplerden dolayı bugün itibariyle istifa etmiş bulunmaktayız.

Kamuoyunun da bildiği üzere son bir kaç yıldır MHP’nin dahi Diyarbakır’da hayal edemeyeceği çalışmalarla Diyarbakır halkının gönlüne girdik. Gecemizi gündüzümüze katarak sayısız tehdit ve baskıya rağmen Diyarbakırlı hemşerilerimize hizmet ettik. Bugüne kadar Genel Merkezimizden bir kuruş dahi destek görmedik, talebimiz de olmadı. MHP tarihi boyunca Divarbakır’da tabela partisiyken son yıllarda yaptığımız çalışmalarla MHP’yi Diyarbakır’da halkın partisi haline getirdik. Bugüne geldiğimizde MHP’nin Diyarbakır’daki hızlı yükselişini kabullenemeyen terör örgütü ve yandaşlarının sayısız entrikaları ile mücadele ettik. Ancak bu davaya hizmet edenlerin de ne kadar kolayca harcanabileceğine ve fedakar insanların nasıl yalnız bırakıldığına şahitlik ettik. Bugün ilimize ziyarette bulunan Teşkilat Başkanımız Edip Semih Yalçın’ın aylardır Diyarbakır’daki teşkilatlarımız üzerine kopan kıyametlere hiç değinmemesi ayrıca vicdanımızı sizlatmıştır. Yeni atanan il başkanı ve il yönetimi gerek siyasi deneyimi, gerekse eğitim seviyesinin MHP’yi getirdiğimiz noktada tutamayacağ kanaatine vardik. il başkanı olarak atanan arkadaşımız, Ergani gibi bir ilçeyi dahi yönetememişken, hakkında sayısız şikayet ve şaibelerin olduğu ortadayken, bu durumun bugüne kadar titizlikle yaptığımız çalışmalara gölge düşüreceği hasil olmuştur.

Genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Bey efendiye olan bağlılığımız, davamıza olan inancımız tamdır. Ancak yeni atanan yönetim ve Ankara’daki destekçileri görevde olduğu sürece herhangi bir görev almayacağımızı belirtir, önümüzdeki günlerde istifamizin detaylı nedenlerini belgeleriyle birlikte kamuoyuna açıklayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

MHP’DEN İSTİFA EDEN İLÇE BAŞKANLARI

Sur ilçe Başkanı Cemal Ayla

Yenişehir İlçe Başkanı Yılmaz Kayaalp

Çermik ilçe Başkanı Veysi Ipek

Dicle İlçe Başkanı Mehmet Orbay

Lice ilçe Başkanı Hamza Yılmaz

Haziran ayında feshedilen Diyarbakır İl Başkanlığı görevine 30 Eylül de Miktat Arslan atanmıştı.

Geçmişte korucu olarak görev yaptığı belirtilen Miktat Arslan’ın göreve gelmesiyle birlikte MHP’li Fuat Pektane de Facebook hesabından “Diyarbakır, Ankara ve Türkiye’yi sarsacak rozetli hainler çok yakında belgelerle birlikte konuşacağım” ifadelerini kullanmıştı.(Haber Merkezi)