Connect with us

Dünya

Avusturya’da Kürtçe öğrenme talebi artıyor

Avusturya’da Kürtçe öğrenmek isteyen öğrenciler, açılan kurslarda ders görüyor. Kürdistan’ı ziyaret etmek isteyen Avusturyalılar da ziyaretlerini, Viyana’da Kürtçe öğrendikten sonra gerçekleştirmek istiyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da açılan bir kursta bir araya gelen öğrenciler, Kürtçe dil ve gramer dersi alıyor. Bir yıldır Kürtçe ders alan Avusturya vatandaşı Yasmin Randalla ve Benedict Metzmiss; Kürtçe’ye, Kürt kültürüne ve Kürt halkına aşık olduklarını belirtiyor.

Viyana’da psikolog olan 67 yaşındaki Yasmin Randalla, birkaç yıldır Rojava’da insani yardım projeleri yürüttüğü ve Kürt kültürüne aşina olduğu için Kürtçe öğrenmeye karar verdiğini söylüyor.

Randalla, “Rojava’daki halk İngilizce bilmiyor. Onları anlamak için Kürtçe öğrenmek istiyorum. Bazen Suriye’nin kuzeydoğusuna gidip orada insani yardım projeleri gerçekleştiriyorum” dedi.

Sosyal antropoloji uzmanı 37 yaşındaki Benedict Metzmiss’in ise çok sayıda Kürt arkadaşı var. Metzmiss, Kürtçe öğrenip Rojava’da çalışmak istediğini belirtiyor.

Metzmiss, “Kürt dili ve kültürü çok güzel ve dikkatimi çekiyor. Ortadoğu’yu yakından takip ediyorum, üniversitede Arapça okudum bu yüzden yeni bir dil öğrenmek istiyorum. Rojava’yı ziyaret edip orada insani yardım projelerinde yer almak istiyorum. Gelecek planım bu” ifadelerini kullandı.

7 yıldır Avusturya’da yaşayan genç öğretmen Hüseyin Hasan, 3 yıldır Kürtçe öğretmenliği yapıyor. Hasan, şu anda Viyana Üniversitesinde Siyasi Bilimler yüksek lisans öğrencisi. Haftanın iki günü online olarak salı günleri ise sınıfta Kürtçe dersi veriyor.

Enstitüde Kürtçe ders vermek fikri dört yıl önceye dönüyor. O zaman Kürtçe öğrenmek isteyenlerin sayısı 20 iken, bu sayı yıldan yıla artmış durumda. Öğrencilerin çoğu hâlen Avusturyalı ve Alman. Enstitü, üç yıllık süre zarfında yaklaşık 200 Avusturyalı ve Alman’a Kürtçe ders vermiş.

Kürtçe öğrenenlerin bazıları bu dili hobi olarak öğrenirken bazıları ülkede yaşayan Kürtlerle yakın ilişkilerinden dolayı öğrenmek istediğini ifade ediyor.

Larissa, Alex ve Maria arkadaş sevdikleri için Kürtçe öğrenmek istediklerini belirtirken, Sorgul ise zaten Kürtçe konuşabildiğini ancak okuma yazmasını geliştirmek istediği için kursa katıldığını anlattı.

Birinci, ikinci ve üçüncü seviyeyi tamamlayan öğrenciler, geçerli Kürtçe diploma alıyor.(Rudaw)

Devamı…