Yaşam

Diyarbakır’da bir mahallenin ismi değişti

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesine bağlı Kıtılbil Mahallesi’nin ismi Sur Belediyesi tarafından ‘telaffuzu zor’ diye Fetih Mahallesi olarak değiştirildi. Karar meclis başkanı ve iki üyenin onayıyla gerçekleşti.

Meclis kararında isim değişikliğine dair şu ifadelere yer verildi:

“Belediyemiz meclisince mevzunun yapılan müzakeresi neticesinde; Meclis Başkanı Abdullah Çiftçi’nin Diyarbakır ilinin 639 yılında İslam orduları tarafından fethi sırasında ordu karargahının bu bölgede olması münasebetiyle, tarihi önemine binaen ve Kıtılbıl isminin telaffuzunun zor olması nedeniyle, 5393 sayılı Belediye Kanununun 18. maddesinin (n) bendinde mahalle isimlerinin değiştirilme yetkisi Belediye Meclisinin görevleri arasında sayıldığından Kıtılbıl Mahallesinin isminin Fetih Mahallesi olarak değiştirilmesi hususu onaylanarak; toplantıya katılan 3 üyenin oy birliği ile kabulüne karar verildi.” 

Kıtılbil Mahallesi muhtarı Mustafa Korkmaz ise isim değişikliğiyle ilgili Sur Belediyesi tarafından bilgilendirildiğini ancak kendisinin isim değişikliği konusunda bir talebinin olmadığını söyledi.

Diyarbakır’ın tarihi ilçesi Sur’a bağlı Kıtılbil mahallesinin adının Fetih Mahallesi olarak değiştirilmesine tepki gösteren mahalle sakinlerinden Prof. Dr. Aziz Yağan, yer isimlerinin kent hafızası için önemli olduğunu belirterek, “Tarihi yer adlarının korunması, tarihi mekanların korunması kadar önemlidir” dedi.

Mahallenin adının değiştirilmesine tepki gösteren Prof. Dr. Aziz Yağan “Diyarbakır’da tarihi bölge isimleri değiştirilmemeli”  diye çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu