Politika

Diyarbakır iş insanları: ‘Irak’a vize uygulaması bölge ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor’

 Diyarbakır’daki iş insanları hükümetten Irak ve Kürdistan Bölgesi vatandaşlarına yönelik vize uygulanmasını kaldırılmasını talep ediyor. İş insanları Türkiye’nin vize uygulamasını kaldırması yönünde adım atması halinde her iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceği ve ekonominin canlanacağını dile getiriyorlar.

Kürdistan Bölgesi’nin 2017’de bağımsızlık referandumunu gerçekleştirmesi ardından Türkiye, Irak vatandaşlarına yönelik vize uygulaması getirdi. Vize uygulaması ile birlikte Irak ve Kürdistan Bölgesinden gelen turist sayısı düştü ve Kürt illerindeki ekonomi olumsuz yönde etkilendi.

Bölgedeki iş insanları vize uygulaması nedeniyle turist oranın her geçen gün düştüğünü ve bundan dolayı her iki ülkenin de ekonomik anlamda büyük zarar gördüğünü belirtiyorlar.

Diyarbakır’da barış ve çözüm sürecinde büyük bir otel açan Abduhekim Aytek’in işleri Irak’a yönelik vize uygulamasının yürürlüğe girmesiyle iyi gitmiyor. Vize uygulamasıyla birlikte Kürdistan Bölgesi’nden eskisi gibi turistlerin gelmemesi nedeniyle otel odalarının büyük kısmı boş.

Bağımsızlık referandumunu gerçekleştiği 2017 tarihi öncesi Kürdistan Bölgesi’nden günlük ortalama en az 20 turist Aytek’in otelinde kalıyordu. Türkiye hükümetinin Irak’a yönelik vize uygulaması ardından Kürdistan Bölgesi’nden gelen turistlerin sayısı yüzde 90 azaldı.

Otel sahibi Abdulhekim Aytek konu hakkında şunları dile getirdi:

 “İşin ilginç yanı İran, Gürcistan gibi komşu ülkelere vize uygulanmıyor. Daha önce Irak’a da uygulanmıyordu. Bulgaristan’a da vize uygulması son dönemde kaldırıldı. Komşular ile ilişkileri bozmamak,  daha da geliştirmek gerekir. Irak ile  Kürdistan Bölgesi vatandaşlarına yönelik uygulanan vize hem ticareti hem de ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyor.”

Vize uygulanmasının kaldırılması için gerek iş insanları gerekse milletvekillerinin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yaptıkları başvurulardan bir sonuç elde edilemedi.

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Muhammed Kaya ise şunları belirtti:

“2007-2008 yıllarında bölgemiz ve Kürdistan Bölgesi arasında çok sayıda ortak fuarlar düzenlendik. Bize göre sadece kapıda vize olmalı. Yani vatandaşlar sınır kapılarında pasaportları ile giriş yapabilmeli. Eğer bu uygulanırsa iddia ediyorum hükümet bunun olumlu yansımalarını görecek ve daha fazla adım atacak. Tüm komşu ve kardeş ülkelere yönelik vize uygulamalarının kaldırılması gerekir.”

Çin de dahil Türkiye 57 ülkeden vize istiyor. Türkiye’nin dış siyaseti ile bağlantılı vize uygulamasında değişlik olabiliyor. Ülkelerle ilişkilerin düzeyine göre vize istenen ülkelerin sayısında bazen yükseliş bazen de düşüş yaşanabiliyor.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu