Yaşam

 Diyarbakır Eğitim-Sen Eşbaşkanı: Kürtçe ders tercihinde yüzde 20 artış oldu

Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eş Başkanı Güneş, Kürtçe seçmeli ders tercihinde artış olduğunu belirterek, Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerden Kürtçe için destek istedi.

Türkiye’de 2012 yılının başından itibaren okullarda Kürtçe seçmeli ders hakkı tanındı ancak ilk kez bu yıl seçmeli dersler arasında Kürtçe’nin tercih edilmesi için kapsamlı bir kampanyası yürütüldü. Başvurular sonuçlandı ancak Kurmanci ve Zazaca derslerini kaç öğrencinin tercih ettiği henüz belli değil.

Sosyo Politik Saha Araştırma Merkezi tarafından 15-29 Ocak 2022 tarihleri arasında Diyarbakır’ın da aralarında bulunduğu 19 ilde “Türkçe dışındaki ana dillerin kullanımı, yaygınlığı ve eğitimi” üzerine yapılan anket çalışmasını hatırlatan Güneş, “Buna göre seçmeli Kürtçe ders talep edenlerin sadece yüzden 5’inin bu talebinin karşılandığını, yüzde 95’inin ise çeşitli gerekçelerle talebinin karşılanmadığını görüyoruz. Gerekçeler olarak öğretmen olmayışı, yeterli sayıya ulaşılamadığı veya gerekçe dahi bildirilmedi cevapları öne çıkıyor. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için 3 Ocak’ta başlayan ve uzatılarak 7 Şubat’a kadar devam eden seçmeli ders sürecinde bu yıl çeşitli sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin yürüttüğü kampanyalarla önceki yıllara göre ulaşabildiğimiz okullarda öğrencilerin önceki yıllara göre yüzde 20 civarında daha fazla tercih ettiğini tespit ettik. Daha net veriler için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı yazdık, veriler gelince daha sağlıklı bir değerlendirme yapabileceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu