Yaşam

Diyarbakır-Batman arası konforlu yeni tren sefere başladı

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dün yaptığı açıklamada, TCDD Taşımacılık AŞ tarafından işletilen Diyarbakır-Batman Bölgesel Treninin 4 kompartıman vagonuyla ve 240 koltuk kapasitesiyle, günlük karşılıklı 4 seferle bölge halkına hizmet vereceğini müjdeledi. Bölgesel trenlerdeki konforun daha fazla artırılması amacıyla 4 vagonlu 262 kapasiteye sahip DMU seferi bugün hizmete açıldı. Diyarbakır’da ilk başlayan sefer saatler 09.00’ı gösterince harekete başladı.

Diyarbakır GAR Müdürü Kenan Atlı, 4 vagondan oluşan yeni konforlu trenin çalışanlar ile birlikte toplam 268 kişilik olduğunu, hareket saatleri 09.00’da hareket ettiğini 11:28’de Batman’a vardığını vurgulayarak trenin bölgeye hayırlı olmasını diledi.

Tren 4 adet kompartıman vagonu ve 240 koltuk kapasitesiyle olup, engelliler için 2 tekerlekli sandalye bölümü, engelli tuvaleti, klima ve ergonomik koltuklar bulunuyor.

Diyarbakır ile Batman arasında günlük karşılıklı 4 sefer yapacak raybüsün hizmete başlaması dolayısıyla düzenlenen törene Diyarbakır Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, TCDD Taşımacılık AŞ Malatya Bölge Müdürü Muzaffer Koç, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, AK Parti İl Başkanı Akif Gür ve vatandaşlar katıldı.

Diyarbakır–Batman arası 92 kilometrelik mesafede hizmet veren Bölgesel Tren ile 2019 yılında 225 bin, 2020 yılında 45 bin, 2021 yılında 79 bin, 2022 yılının ilk çeyreğinde ise 44 bin yolcu eğitim, iş gezisi veya tatil amaçlı olarak seyahatlerinde ev sahipliği yaptı.(DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu