Politika

Diyarbakır Barosu: Hiçbir tehdit bizi mücadelemizden vazgeçiremez

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’e yönelik tehdit ve hakaretlere ilişkin açıklama yapan Diyarbakır Barosu, “Hiçbir tehdit bizi insan hakları mücadelesinden vazgeçiremez” diyerek suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Diyarbakır Barosu, sanal medya hesapları üzerinden Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren’e yönelik tehdit ve hakaret içerikli paylaşımlara dair yazılı açıklama yaptı.

Saldırılara tepki gösterilen açıklamada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu belirtilerek, “Son iki gündür benzer hesaplardan Baro Başkanımızın, eşinin ve çocuklarının kişisel verileri ve fotoğrafları da paylaşılmak suretiyle ölüm tehditi ve hakaret içerir paylaşımlar yeniden yapılmaya başlanmıştır. Baro Başkanımız ile aile üyeleri; kişisel verileri ve görüntüleri paylaşılarak belirli çevrelere açıkça hedef gösterilmiştir. Yapılan paylaşımlarda Baro Başkanımızın; geçmiş yıllarda Diyarbakır Barosunda üstelenmiş olduğu yönetsel görevleri, katılmış olduğu kurumsal faaliyetleri ve bu faaliyetleri nedeniyle hakkında açılan davalardaki savunmaları, algı oluşturma gayesiyle manipüle edilerek kriminalize edilmeye çalışılmıştır.

Söz konusu hesaplar hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bugün itibariyle bir kez daha suç duyurusunda bulunulmuştur. Yargı makamlarını; failleri ivedi ve etkin bir soruşturma ile tespit etmeye; İçişleri ve Adalet Bakanlıklarını gerekli önleyici tedbirleri almaya davet ediyoruz” denildi.

Şikayete konu sosyal medya hesaplarında, 1990’lı yıların JİTEM ve benzeri karanlık yapıları ve o yapılar içerisinde yer alanların isimleri özellikle kullanılmaktadır. Bu durum dikkat çekmektedir. Nitekim; Baromuzun geçmişten süregelen insan hakları mücadelesi bazı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştır. 

Bu çevrelerden gelen tehditlerden duyduğumuz rahatsızlık, bedel ödemekten çekindiğimizden değil, herkesin ifade özgürlüğü için adil ve güvenli bir ortamın inşa edilmesi arzusundandır. Bu amaçla Diyarbakır Barosunun hiçbir üyesi tehditlere boyun eğmemiştir, eğmeyecektir.

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; sağduyunun kalesi olan Diyarbakır Barosu; uğruna ağır bedeller ödediği insan hakları, demokrasi ve barış  mücadelesinden asla geri adım atmayacaktır.” denildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu