Politika

CHP’li Taşkın’dan ortak mutabakatta ‘Kürtler yok’ eleştirisine yanıt

Altılı Masa’nın ortak mutabakatında “Kürtlere yer verilmediği” yönündeki eleştirilere yanıt veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın yaklaşık 15 maddenin HDP ve Kürtler düşünülerek mutabakata eklendiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, 6’lı masanın 244 sayfalık Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni Halk TV yayınında değerlendirdi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının zorlaştırılması, parti kapatılmasının zorlaştırılması, barajın yüzde 3’e düşürülmesi ve kayyım meselesinin çözülmesi gibi maddelerin Kürtlerle ilgili okunabileceğini ifade eden Taşkın, “Burada ben netameli bir konuya gireyim. Bazıları diyor ki; ‘metinde Kürt yok, HDP yok’. Herkes böyle spesifik bir yerden bakmaya çalışıyor. Bakın, dokunulmazlıkların kaldırılmasının zorlaştırılması, parti kapatılmasının zorlaştırılması, barajın yüzde 3’e düşürülmesi, kayyum meselesinin çözülmesi gibi ben bir ara 15 tane madde saymıştım, bizim 85 anayasa maddesinde. Doğrudan veya dolaylı olarak Kürt meselesiyle alakalı olabilecek” diye konuştu.

Mutabakatta, Kürtçe ve anadil konusunda da sadece Kültür kısmında “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu ve ilgili ikincil mevzuatı başta sanatsal ifade özgürlüğünün önündeki engelleri kaldıracak bir anlayışla gözden geçireceğiz. İlgili kanun ve yönetmeliklerde anadilinde kültürel ve sanatsal üretimin önünde engel oluşturan maddeleri muğlak ifadelerden arındıracak ve istismara açık olmayacak biçimde düzenleyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise TBMM’de Altılı Masa’nın ortak metnine ilişkin açıklamada bulunmuştu. Beştaş yapılan açıklamaların yeterli olmadığını belirtmişti. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu