Yaşam

Diayder Davasında Tutuklu 4 Sanıktan 3’ü Tahliye Edildi

Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri gerekçesiyle tutuklanan DİAYDER üyeleri hakkında açılan davanın duruşmasında, 3 kişi tahliye edildi.

Kürtçe hutbe ve vaaz verdikleri gerekçesiyle 4’u tutuklu olmak üzere Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (DİAYDER) 23 üyesinin yargılandığı davanın 4’üncü duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, tutuklu dernek başkanı Ekrem Baran, Hafit Tunç, Ali Fuat Hatip ve Mehmet Emin Aslan, Silivri Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, duruşmada birçok tutuksuz mele ile avukatları hazır bulundu.    

Mahkeme heyeti, Dernek Başkanı Ekrem Baran’ın tutukluluk halinin devamına, Hafit Tunç, Ali Fuat Hatip ve Mehmet Emin Aslan’ın ise tahliyesine karar verdi.  Mahkeme, tahliye olan sanıkların haftada bir kez karakola giderek imza atmasına, bazı tutuksuz sanıklar hakkındaki ‘ev hapsi’ adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına, yurt dışı çıkış yasağının ise devam etmesine karar verdi.

Gizli tanıklar ‘Kartal’ ve ‘X-Tanık’ın dinlenilmesinden ise vazgeçildi. Savcının esas hakkındaki görüşünü hazırlaması için süre verilerek duruşma ertelendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu