Sağlık

Demansın belirtileri nelerdir ve teşhis edilmesi neden bu kadar zor?

Demansın pek çok farklı türü vardır ve nasıl ortaya çıktığı beynin hangi kısmının hasar gördüğüne bağlıdır. İşte yaptıklarımız ve bilmediklerimiz.

70’li yaşlarının başlarından itibaren Steve Selvin’in kendinde olmadığına dair işaretler vardı: Geçmişle ilgili hikayeler anlatabiliyordu ama şimdiki zaman hakkında garip bir şekilde çekingen davranıyordu. Tanınmış bir istatistikçiydi ve California Berkeley Üniversitesi’ndeki öğretmenlik görevinden emekli olmuştu. Kızı Liz Selvin, “Bunun kaygı ya da depresyon olduğunu düşündük” diyor.

Selvin’in davranışı – yavaş yavaş değiştiği için kolaylıkla diğer akıl sağlığı sorunlarıyla karıştırılabilir – demans belirtisiydi. Liz, profesörün giderek artan bilişsel bozukluğunu gizlemekte usta olduğunu söylüyor; ta ki bunu yapamayana kadar. Babası eve yabancıların girmesine izin vermeye başladı. Kendini tekrarladı. Kahvaltıda ne yediğini unuttu. Şimdi, on yıl sonra, Kaliforniya’daki bir hafıza bakım tesisinde yaşıyor.

Alzheimer hastalığı ve buna bağlı demanslar pek çok insanı etkiliyor; dünya çapında 55 milyondan fazla ve en az Amerika Birleşik Devletleri’nde 6,5 milyon – çoğumuz bu durumdan muzdarip olan birini tanıyor veya tanıyoruz.

Frontotemporal demans hastası olan aktör Bruce Willis gibi ünlülerin teşhise giden uzun yolculuğu, beyni tahrip eden bu hastalıkların biçimini ve nedenini belirlemenin ne kadar zor olabileceği konusunda farkındalık yaratıyor.

Birleşik Krallık’taki Cambridge Üniversitesi’nden sinir bilimci Timothy Rittman, demansın beyin hücrelerini yok eden ve onları birbirine bağlayan sinapsları kesen birçok hastalık veya yaralanmanın neden olduğu bir sendrom olduğunu söylüyor. Düşünme, akıl yürütme, ruh halini ve davranışı kontrol etme ve hareketliliği sürdürme yeteneğini giderek bozar. Yaşamı o kadar ciddi şekilde azaltır ki hastalar, yardım almadan basit günlük görevleri bile yerine getiremezler. Bir zamanlar matematik dehası olan Steve Selvin ATM’yi çalıştıramıyordu.

Rittman, esas olarak yaşlı insanları etkilese de “normal yaşlanmanın bir parçası olmadığını” belirtiyor.

Demansların nasıl ortaya çıktığı, beynin hangi bölümünün hasar gördüğüne bağlıdır. Bazı formlar bir şekilde yönetilebilir. Çok azı geri dönüşümlüdür. Los Angeles’taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde beyin cerrahı olan Wouter Schievink, omurilik sıvısının sızmasından kaynaklanan sadece bir türün tedavi edilebilir olduğunu ve diğerleri için kötü tedavi seçeneklerinin bulunduğunu söylüyor. “Piyasada çok az ilaç var ve bunlar çok yüksek risk, düşük fayda.”

Bakımın finansal maliyetleri şaşırtıcıdır. Dünya Sağlık Örgütü, demansın küresel ekonomilere 2019’da 1,3 trilyon dolara mal olduğunu tahmin ediyor; bu en son rakam. Bakım sorumluluğunun yaklaşık yarısı aile üyelerine ve arkadaşlara, özellikle de kadınlara düşüyor ve bu da ciddi bir duygusal ve fiziksel zarara yol açıyor.

Araştırmalar, genetik yatkınlık veya yaşam tarzı seçimlerinden yaralanmalara veya diğer hastalıkların zincirleme etkilerine kadar nedenleri ve risk faktörlerini aydınlatmaya başlıyor. Ancak pek çok şey bilinmiyor.

Yaygın semptomlar

Risk yaşla birlikte artar ve çok çeşitli erken belirtiler vardır. Pek çok insanın aşırı yüklendiği ve birden fazla görevi yerine getirdiği bir toplumda bazıları kolayca göz ardı edilebilir: bir şeyleri unutmak ve yanlış yere koymak, zamanın nasıl geçtiğini anlamamak veya araba kullanırken kaybolmak.

Ancak çoğu zaman kafa karışıklığı hüküm sürdüğünde (günlük görevler zorlayıcı olduğunda, konuşmak, kelimeleri hatırlamak, parayı idare etmek veya mesafeyi görsel olarak yargılamak zorlaştığında) teşhis daha kolay hale gelir.

Bazıları için kişilik değişiklikleri hafıza sorunlarından önce gelir: İnsanlar sinirli, endişeli, saldırgan, üzgün veya öfkeli olurlar. Başkalarından uzaklaşabilirler veya uygunsuz veya şok edici şekillerde davranabilirler.

Maryland’deki Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda hastalıkla ilgili bilgisi hem profesyonel hem de kişisel olan araştırmacı Melissa Toms Minotti, “Demansta düşüş doğrusal değil” diyor. Hem babası Richard Toms hem de araştırma merkezinde gördüğü demans hastaları için “her gün farklı bir gündü.”

Alzheimer, Lewy cismi ve vasküler demans

Demansın en yaygın ve bilinen türü Alzheimer hastalığıdır . Araştırmacılar, ABD’de yaklaşık 5,8 milyon demans vakasına neden olabileceğini tahmin ediyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre bu sayının 2060 yılına kadar 14 milyona ulaşması bekleniyor.

Bu hastalığın arkasındaki iki ana şüpheli, beyin hücrelerine zarar veren ve onları öldüren, plaklar ve düğümler olarak bilinen protein yığınlarıdır. Beta-amiloid adı verilen bir protein parçası, sinir hücreleri arasındaki plaklarda birikir. Hücrelerin içinde düğümler (başka bir protein olan tau’nun birbirine dolanmış lifleri) oluşur. Sinir hücrelerinin çevresinde toksik maddeler bulunduğunda ölürler.

Diğer hastalıklar veya yaralanmalar beyni doğrudan veya dolaylı olarak etkileyerek demansa neden olur. 1 milyondan fazla Amerikalı Lewy cisimcikli demans hastasıdır . Düşünceyi, hafızayı ve hareketi kontrol eden beyin sinir hücrelerinde alfa-sinüklein adı verilen bir proteinin anormal birikmesiyle karakterize edilen ikinci en yaygın tiptir. Hastalar ayrıca tekrarlayan halüsinasyonlar, titreme veya sertlik, düzensiz kan basıncı, kalp hızı veya diğer otomatik vücut fonksiyon bozuklukları yaşayabilir.

Yüksek tansiyon veya beyne düzenli kan ve oksijen akışını engelleyen herhangi bir şey, vasküler demans adı verilen üçüncü bir duruma neden olabilir . Semptomlar aniden ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş ortaya çıkabilir. New York’ta yeni bir Optimal Yaşlanma Enstitüsü kuracak olan Josef Coresh, her ne kadar felç her zaman vasküler demansla sonuçlanmasa da, “birden fazla felç durumunda beyninizin yeteri kadar kısmı ölür ve işlev görecek yeterli sağlıklı dokuya sahip olmazsınız” diyor. Kasım ayında NYU Langone Sağlık.

Frontotemporal demansın bir türü beynin ön loblarına zarar vererek kişiliği, sosyal davranışı ve duyguları kontrol etme yeteneğini değiştirir. Bir diğeri ise şakak loblarındaki (başın her iki yanında, kulakların yakınında bulunan) hasardan kaynaklanan, insanların kelime dağarcığını kaybetmesine, konuşma güçlüğüne veya günlük nesnelerin ne için kullanıldığını unutmasına neden olur. Diğer demanslar gibi genetik olabilir ve daha erken, orta yaşta ortaya çıkabilir.

Viral ensefalit, grip ve Herpes simpleks gibi viral enfeksiyonlar  da demans, aşırı alkol alımı veya beyin hasarı ile ilişkilendirilmiştir.

Rittman, iltihaplanmanın bir faktör olduğunu söylüyor. Bir virüsün istilası, felç veya kafaya darbe alınması durumunda, beynin benzersiz iltihap hücreleri akın eder ve bölgeyi onarmaya çalışır. Rittman, normal işlevi bozan ve beyin hücreleri arasındaki bağlantıları kesintiye uğratan bir yara izi bıraktıklarını söylüyor. “Ve bu proteinlerin (beyindeki) değişmesine neden olan iltihap olabilir.”

70 yaşın üzerindeki çoğu insanı etkileyen işitme kaybı, demansa da katkıda bulunabilir . Mide ekşimesi , depresyon, idrar kaçırma, Parkinson hastalığı belirtileri ve diğer sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılanlar da dahil olmak üzere bazı reçeteli ilaçlar da risk oluşturur.

Konuyu daha da karmaşık hale getiren araştırmalar artık pek çok insanın çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilen ” karışık demans ” hastası olduğunu gösteriyor; bu da semptomların bireyler arasında neden değiştiğini kısmen açıklayabiliyor.

Ne yapıyoruz ve bilmiyoruz

Coresh, beyni “son sınır” olarak adlandırıyor çünkü çok karmaşık bir organ. İşlevlerini kalple karşılaştırıyor. “Kalp, gözlemleyebileceğiniz bir kas ve tesisattır. Ancak beyin çok ince nano ölçekte bir elektrokimyasal makinedir. Düzinelerce çekirdek ve milyarlarca yolla devasa bir ağa bağlı.”

Beynin farklı bölümlerinin ne yaptığı ve bunların birbirine nasıl bağlandığı hakkında çok şey biliniyor. Coresh, bir sonraki adımın kimyasal değişiklikleri beyin ağındaki değişikliklere ve davranıştaki değişikliklere bağlamak olduğunu söylüyor.

Rittman, mikroskop altında beyin hücrelerinin içinde ve çevresinde belirli protein kümelerinin oluştuğunu gördüğünüzü belirtiyor. “Bu proteinler ne işe yarıyor? Beyin hücrelerine mi? Bilişi azaltmak için mi?” O sorar. “Demansta milyon dolarlık soru bu.”

Kimin risk altında olduğunu belirlemek

Alzheimer hastalığı veya frontotemporal demans riskini önemli ölçüde artıran bir genetik mutasyon taşıyan  kişilerde beyin fonksiyonundaki değişiklikler, semptomların ortaya çıkmasından onlarca yıl önce ortaya çıkabilir. Bunun diğer gruplar için de geçerli olup olmadığını öğrenmek amacıyla Rittman ve diğer Cambridge bilim insanları, yarım milyon katılımcının sağlıkları, genetikleri, yaşam tarzları ve zihinsel keskinlikleri hakkında bilgi içeren Birleşik Krallık Biobank’tan gelen verileri analiz ettiler. Demans tanısı konulanlar hariç tutulduktan sonra yapılan biliş testleri, nörolojik gerilemenin tanıdan dokuz yıl önce bile görülebileceğine dair ipuçları ortaya çıkardı.

Coresh ve Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir ekip, Birleşik Krallık ekibinden farklı bir yaklaşım kullanarak Ulusal Yaşlanma Enstitüsü ile işbirliği yaptı. Belirli proteinler ile bilişsel risk arasındaki bağlantıları bulmak için 45 ila 65 yaşları arasındaki yaklaşık 11.000 yetişkinin kan plazmasını araştırdılar. Coresh, demanstan 20 ila 30 yıl önce bulunabilecek 32 protein belirlediklerini söylüyor. Bazıları damar hastalığı sürecini, sinir hücreleri için toksik olan iltihaplanmayı veya sinir hücreleri arasındaki iletimi etkiler.

Gelecekte bu proteinler risk altındaki kişileri taramak için kullanılabilir ve teşhis ve müdahale için erken göstergeler haline gelebilir.

Demansı önlemek mi?

Uzmanlar, belirlenmiş risk faktörleri olsa da, beyin sağlığını korumanın ve demansı önlemenin mümkün olabileceğini söylüyor; kanser, diyabet ve kalp hastalığını önleyen aynı alışkanlıkları (  besleyici beslenme, fiziksel egzersiz, sigara içmeme ve kan şekeri ile kan basıncını koruma) kullanmanın mümkün olabileceğini söylüyor kontrolde.

Otuz yıl süren bir çalışma, orta yaşta gelişen hipertansiyonun daha sonra artan demans riskiyle ilişkili olduğunu ortaya koydu . Coresh, “Neyse ki damar hastalıkları büyük oranda önlenebilir… ve hipertansiyon ile diyabet tedavi edilebilir” diyor. Kendisi şunu belirtiyor: “İnsanlar daha sağlıklı yaşamlar sürdürdüğü için ABD ve Avrupa’da kişi başına demans oranı aslında düşüyor.” Bazı tahminler, son 30 yılda her on yılda bir vakalarda yüzde 15’lik bir düşüş olduğunu gösteriyor .

Rittman cesaret verici bir bakış açısı sunuyor. “Daha sonra muhtemelen önleme ve/veya tedaviye yol açabilecek bir anlayışa doğru iyi bir ilerleme kaydediyoruz” diyor.

Ancak bu, şu anda yaşamı tamamen değiştiren bu koşullardan muzdarip olanlara ve sevdiklerine yardımcı olmuyor. Melissa Toms Minotti, bakıcıların katlandığı stres, kalp ağrısı ve öngörülemezliğin altını çizmek için babasının vasküler demans hikayesini paylaştı.

Onun bakımının sorumluluğu çoğunlukla annesine, erkek kardeşine ve kız kardeşine düşüyordu. Babası nispeten tutarlı günler ile çok az şey hatırladığı günler arasında gidip geliyordu. Bazen onun eski tarz, centilmen tavırları küfürlü ve huysuz bir ruh haline dönüşüyordu. Telefonla pazarlamacılardan gelen ücretler kredi kartı faturalarında göründü. Büyük inşaat projelerinde şeflik yapmıştı ama bir gün bir resmin duvara nereye asılacağını ölçemediği için kafa karışıklığı içinde yere yığıldı. “Basit, basit şeyler” diyor. “Her değişiklik biraz daha kemiriyor, işlevini daha az yapabiliyordu.” “Hepimiz bir şekilde bundan etkilendik” diyor. “Herkesin anlatacak bir hikayesi vardır”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu