Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya ve İtalya’ya gidiyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya 8. Hükümetler Arası Zirvesi kapsamında, 12-13 Haziran’da İspanya Başbakanı Sanchez’in davetlisi olarak Madrid’e gidecek. Erdoğan, 14 Haziran’da ise İtalya’da düzenlenecek G7 liderler zirvesine katılacak.

Erdoğan’ın Madrid’de katılması beklenen İspanya-Türkiye İş Forumu’nda finans, yeşil dönüşüm, enerji, altyapı, ulaşım alanlarında gerçekleştirilecek panellerde iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin artırılması hedefleniyor.Diğer yandan ise görüşmede, Gazze’de ateşkesin sağlanması ve bölgeye insani yardımların ulaştırılması için yürütülen diplomatik girişimler de masaya yatırılacak.

Erdoğan, İspanya’da aynı zamanda Kral Altıncı Felipe ile görüşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından İspanya ziyaretinin ardından ise bir diğer Avrupa ülkesi olan İtalya’ya gidecek. Erdoğan,14 Haziran’da İtalya’da düzenlenen G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılacak. G7 Zirvesi’nde gerçekleştireceği görüşmelerde de Gazze konusunu öncelikli olarak gündemde tutacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İspanya ile İtalya ziyareti dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı’na, yardımcısı Cevdet Yılmaz vekalet edecek.

Cumhurbaşkanlığına Yılmaz’ın vekalet etmesine dair tezkere de Resmi Gazete’de yayımlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu