Connect with us

Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Polonya Cumhurbaşkanı Duda görüştü

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüştü. Erdoğan ve Duda görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Mart’ta Brüksel’deki NATO Liderler Zirvesi’ne katılacağını söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Mart’ta Brüksel’deki NATO Liderler Zirvesi’ne katılacağını, zirvede Rusya-Ukrayna arasındaki süreçle ilgili görüşmeler yapacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Sayın Duda’nın bugünkü görüşmemizde ikili ilişkilerimizin yanı sıra ağırlıklı olarak Ukrayna ve Rusya bağlamındaki gelişmeleri ele aldık. İki NATO müttefiki olarak ayrıntılı fikir teatisinde bulunduk. Ayın 24’ünde NATO liderler zirvesinde de kaldığımız yerden görüşmeleri devam etme fırsatını da bulabiliriz” dedi.

“Ateşkesin sağlanması için girişimlerimiz sürüyor”

“Savaşın sona erdirilmesi için diplomatik çabaların hızlandırılması gerektiği noktasında mutabık kaldık” diyen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye olarak ateşkesin sağlanmasına matuf girişimlerimizi sürdürüyoruz. Dışişleri bakanım bugün Moskova’da temaslarda bulundu. Yarın (17 Mart) da Ukrayna’ya geçecek. Yoğun bir mekik diplomasisi sürdürüyoruz. Malum 24 Mart’ta Brüksel’de NATO olağanüstü liderler zirvesi yapılacak. Polonya savaştan kaçan iki milyona yakın mülteciye kapılarını açarak örnek bir duruş sergiliyor. Her türlü takdirin üstünde olan bu ev sahipliğinden dolayı da değerli dostum Duda’yı kutluyorum. Sekiz yıldır dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, Polonya’yı en iyi anlar. İnsani yardımlarımızın Ukrayna’ya ulaştırması noktasında gösterdikleri destek takdire şayandır. Görüşmemizde yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyinin tesisi üzerinde durduk. Bu yılın ikinci yarısında ilk toplantıyı gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza hız vereceğiz.“

İki ülke arasında 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor

İki ülke arasında 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine yaklaşıldığını söyleyen Erdoğan, “Ticaret hacmimiz salgına rağmen 8.3 milyar dolara ulaştı. 10 milyar dolarlık hedefimize çok yaklaşmış durumdayız. Savunma sanayi alanında işbirliğimizin gelişmesinden memnuniyet duyuyoruz. Polonya ile bölgesel konularda ve çok platformda yakın işbirliğimiz mevcut. AB konusunda Polonyalı dostlarımızın yapıcı tutumunun devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Polonya ile bölgesel konularda ve çok taraflı platformlarda yakın bir iş birliklerinin olduğunu dile getiren Erdoğan, Türkiye-AB ilişkilerinin ilerletilmesinde Polonyalı dostlarının yapıcı tutum ve desteğinin devam edeceğine inandığını vurguladı. Erdoğan, görüşmenin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Duda’dan açıklama

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, konuşmasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek başladı. Duda, “Sayın cumhurbaşkanına Ankara’ya daveti için çok teşekkür ediyorum. Şu anda Ukrayna topraklarında savaş var, Rusya bir ülkeye saldırı gerçekleştiriyor. Görüşmemizin ana konusu Ukrayna’nın durumuydu” dedi.

Askeri alanda işbirliğini sürdürmek istediklerini belirten Duda, “Ekonomik işbirliğimizin yanında, askeri işbirliğimizin de devam etmesini istiyoruz. Geçen mayısta savunma alanında işbirliği başlattık. Bu işbirliğini geliştirmeye devam edeceğiz. Hatta cumhurbaşkanı ile birlikte karşılıklı çıkarlarımızın 10 milyar doları geçmesini umut ediyoruz” diye konuştu.

“Polonya ve Türkiye birbirini çok iyi tanıyor”

Duda konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu alanda Polonya ile işbirliği olasılıkları çok güçlü ve geniş kapasiteye sahiptir. Biz bu boşluğun doldurulmasını kesinlikle desteklemek istiyoruz. Hem Polonya hem Türkiye karşılıklı iki devlet olarak birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Sadece 600 yıllık tarihe dayanan dostluk değil bu. Son 30 yıl içinde Türkiye’yi ziyaret etmeye gelen Polonyalı turistlerden de bahsedebiliriz. İki ülke arasında kurulan dostluklarımız, ticari ilişkiler birçok Türk şirketi Polonya’da anlaşmalarını gerçekleştiriyor. Polonya piyasası için ve hem de Türkiye’nin çıkarları için de çalışıyorlar, kendilerini gösteriyorlar. Biz de bunu çok takdir ediyoruz, hatta Polonya yol ağlarının Türk şirketlerinin katkısıyla yapılmasından dolayı teşekkür ediyoruz. Bu konuda Türk şirketleriyle işbirliği yapma fırsatımız bulunuyor.“

“Savaş durmalı”

Ukrayna savaşının bir an önce bitmesini istediklerini söyleyen Duda, “Türkiye de Polonya gibi savaşın bir an önce durmasını istiyor. Türkiye’nin coğrafi ve siyasi olarak çok önemli devlet olarak bölgede barışın sağlanmasında büyük bir rol oynuyor. Bir an önce Ruslar’ın saldırısını engellememiz lazım. Rusya’nın sivilleri öldürmelerini durdurmamız lazım” dedi.

Duda sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bugün Polonya’ya yaklaşık iki milyon mülteci giriş yapmış bulunuyor. Bizim hesaplarımıza göre her gün 100 bin kişi sınırdan geçiyor. Bugün bir mülteci krizinden bahsedebiliriz. Eğer uluslararası yardımdan faydalanamayacaksak zor bir duruma düşebiliriz. Sayın cumhurbaşkanı sizinle tecrübe paylaşımı yapabildiğim için çok mutluyum çünkü Türkiye mülteci krizini en yakından yaşayan bir ülke. Suriye vatandaşları Türkiye’ye sığındı. Halen Türkiye mülteci kriziyle baş etmeye çalışıyor. Sizin tecrübelerinizi dinlemem benim için çok önemliydi. Ukrayna’dan bize sığınanlara kaliteli ve iyi koşulları sağlamak istiyoruz. Bu zor zamanlarını, trajik zamanlarını sakince geçirebilsinler diye onları desteklemek istiyoruz. Uluslararası kurumlara çağrı yapıyorum, bu desteğe lütfen katılın.”

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir