Dünya

Covid-19 ilacına ilk onay verildi

ABD merkezli ilaç devi Merck’in Covid-19’un ağır etkilerini ve ölüm oranlarını yüzde 50 oranında azaltan ilacına ilk kullanım onayı İngiltere’den geldi.

Covid-19 pandemisine karşı dünya genelinde başta aşılama ve kısıtlamalar yoluyla mücadele sürerken, ortaya çıkan varyantlar, aşıların etkisini az da olsa düşürüyor. Ülkelerin birçoğu varyantlara karşı ek doz aşılamaya başladı.

İngiltere, Amerikan ilaç firması Merck ve ortağı biyoteknoloji firması Ridgeback Biotherapeutics’in geliştirdiği antiviral Covid-19 ilacına onay veren ilk ülke oldu.
İngiltere’de ilaç denetiminden sorumlu İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetim Dairesi (MHRA), molnupiravir adı verilen ilacın pozitif Covid-19 test sonucu alınmasından sonra en kısa zamanda ve hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasını izleyen beş gün içinde alınmasını tavsiye etti.

Molnupiravir, Covid-19’u tedavi etmek için ağız yoluyla alınan ilk onaylı ilaç. İlacın ABD’de de önümüzdeki dönemde onay almasına yeşil ışık yakılması bekleniyor. ABD’li sağlık danışmanları, bu ay içinde toplanarak molnupiravirin onay alıp almayacağını oylayacak.

İngiltere’de Lagevrio ticari adıyla piyasaya sürülecek olan ilaç, erken aşamada alındığında Covid-19’u ağır geçirme riski olanlarda ölüm ya da hastaneye yatışı yarı yarıya engellediğini gösteren verilerin geçen ay yayınlanmasından bu yana yakından izleniyordu.

İngiliz hükümeti ve Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), molnupiravir tedavisinin hastalara nasıl eriştirileceğini yakında belirleyecek.

İngiltere, geçtiğimiz ay 480 bin molnupiravir kürü satın almak için Merck’le anlaşma imzalamıştı.

Merck’den yapılan açıklamada bu yılın sonuna kadar 10 milyon kür imal edilmesinin beklendiği, 2022’de en az 20 milyon kür imal edilmesinin planlandığı kaydedildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu