Connect with us

Politika

Çavuşoğlu ve Lavrov’dan açıklamalar

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un Moskova’daki görüşme sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 21 gündür sürerken, Türkiye’nin diplomatik temasları da sürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Moskova’da mevkidaşı Lavrov ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu yarın da Ukrayna’ya giderek Dmtryo Kuleba ile görüşmesi bekleniyor.

Çavuşoğlu ve Lavrov görüşme sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Lavrov’un açıklamalarından öne çıkanlar:

Duma ile TBMM arasında bir telefon görüşmesi yapıldı. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler genel anlamda bölgede istikrarın geliştirilmesi için büyük önem taşıyor. Her iki tarafta karşılıklı yarar temelinde çözmeyi çok iyi biliyor. Ticari ve ekonomik alanda son derece olumlu rakamları yakalabildik.

Harekatımızın hedefi Ukrayna’nın silahsızlandırılması. Ankara, pragmatik bir çizgi izliyor. Türkiye Rusya’ya karşı tek taraflı yaptırımlara katılmadı.

Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesini de ele aldık. Tüm çalışmalardan memnuniyet duyacağız. Kafkasya’daki çalışmaların artmasını diliyoruz.

Türkiye’nin bu konudaki dengeli tutumu bizim için çok önemli. Ayrıca Ankara’nın Montrö Sözleşmesi’nin gerekliliğini yerine getirmesine büyük önem veriyoruz. Ukrayna meselesinin yanı sıra Suriye, Libya ve Afganistan gibi konularda da görüş alışverişimiz olacak. İkili gündemimiz çok yoğun. İkili gündemle ilgili bir sonraki toplantı Türkiye’de yapılacak olan 9. Yüksek Düzeyli İş Konseyi Toplantısı’nın gündemini ve tarihlerini görüşeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

İkili ilişkilerimizin gelişmesi konusunda kendisiyle çalışıyoruz. Antalya’dan sonra burada bir araya gelmekten memnunuz. Türkiye olarak net bir tutum takındık. Tansiyonun düşürülmesi için üzerimize düşeni yaptık. Hem insani hem de kalıcı ateşkesin sağlanması için elimizden geleni yaptık. Ancak maalesef binlerce insan hayatını kaybetti, savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz.

Biz komşuyuz, dostuz ve birbirimize karşı doğru bildiklerimizi söylemek durumundayız. Diplomasiye olan inancımızı hiçbir zaman kaybetmedik. Belarus’taki görüşmeleri destekliyoruz, olumlu sonuçları getirmesini gönülden temenni ediyoruz. Her yapılan görüşme karşılıklı pozisyonların anlaşması için bir fırsattır. Tehlikeli gidişatı durdurmak için çağrılarımızı 24 Şubat’tan bu yana tekrarladık. Önümüzdeki günlerde de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in görüşmesi mümkün.

Tahliye çalışmalarımız devam ediyor, 15 binden fazla vatandaşımızı tahliye ettik. Mariupol’den sivil insanlarımızın güvenli bir şekilde çıkarılması gerekiyor. Bu konuda Lavrov’un çabaları takdir edilesi. Burada yaşayan diğer insalara hiç ayrım yapılmaksızın yardım ulaştırılması gerekiyor. Önce insani ateşkes sonra da kalıcı ateşkesin sağlanması için düşüncelerimizi dile getirdik.https://7c1e753449fba3ec3bc6d8cd31556fb8.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

İkili ilişkilermizi tüm boyutlarıyla ele aldık; Suriye, Libya, Güney Kafkasya, Ermenistan konularını görüştük. Ermenistan ile diyaloğu sürdüreceğiz, Azerbaycan’ın da bu konuda desteği var.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir