Yaşam

Canlı yayında Kürtçeyi yasaklayan Didem Arslan soruşturmasında karar

Van Barosu’nun canlı yayında Kürtçe konuşulmasını engelleyen sunucu Didem Arslan Yılmaz hakkında yaptığı suç duyurusu savcılık tarafından takipsizlikle sonuçlandı.

Show TV sunucusu Didem Arslan Yılmaz, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında kendisinin sunduğu “Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” programına Urfa’dan telefonla bağlanan Türkan Taşçı’yı Kürtçe konuşmaya başladığı an yayından almıştı. Programa katılan yakınlarının iddialarına cevap vermek isteyen Türkan Taşçı, Kürtçe konuşmaya başlamıştı ancak daha ilk kelimelerini sarfeder etmez Didem Arslan Yılmaz’ın tepkisi ile karşılaşmıştı. “Burası Türkiye Cumhuriyeti” Yılmaz, “Hayır hayır Türkan hanım, bizim de anlamamız lazım. Türkan hanımı hattan alalım. Kızlara hakaret edemez böyle de konuşamaz, biraz da anlarım ben Kürtçeden, kesinlikle olmaz. Halayla konuşun doğru düzgün

Türkçe konuşsa anlayacağız. Burası Türkiye Cumhuriyeti yani. O dili bilmiyoruz, bilsek anlayacağız da konuşacağız da. Bilmiyorum” demişti. Van Barosu suç duyurusunda bulunmuştu Didem Arslan Yılmaz’a sanatçı ve aydınlar başta olmak üzere, bir çok kesimden tepki gelmiş, Van Barosu da ifadelerinden dolayı, “nefret suçu” ve “alenen aşağılama” suçu işlediği gerekçesi ile Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak yapılan başvuruyu değerlendiren Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, başvuru hakkında takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.

Konuya ilişkin Van Barosu Dil Komisyonu’nun sosyal medya paylaşımlarını etiketleyen Van Barosu yöneticilerinden Avukat Kadir Kutevi, şu sözleri sarf etti: “Kürtçeye tahammül edemeyen TCK 216 ya göre suç işleyen Didem Yılmaz Arslan hakkında Van Barosu ve Kürtçe dil komisyonu adına yaptığımız  suç duyurusu savcılık tarafından TAKİPSİZLİK kararı verildi. Sözün bittiği yerdeyiz. Kürtçeye her türlü hakaret ve tahammülsüz serbest artık.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu