Connect with us

Ortadoğu

ABD Başkanı Joe Biden’dan Neçirvan Barzani’ye mektup

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile bugün görüşen ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Tueller’in, Başkan Joe Biden’ın özel mektubunu Barzani’ye ilettiği bildirildi.  

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani bugün başkent Erbil’de ABD’nin Irak Büyükelçisi Matthew H. Tueller’i kabul etti.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, kabulde Büyükelçi Tueller, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Başkan Neçirvan Barzani’ye Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne desteğini ifade ettiği mektubunu iletti.

Irak’taki siyasi durum, bu süreçte atılan adımlar, Irak Parlamentosu toplantılarının görüşüldüğü kabulde, Kürdistan Bölgesi’ndeki durum, yaklaşan Kürdistan Parlamentosu seçimleri ve Erbil ile Bağdat ilişkilerinin geleceği gibi konular da ele alındı.

Irak’ta gerçek ortaklık, güven ve anayasa temelinde sağlıklı bir yönetim ihtiyacına vurgu yapan Barzani ve Tueller, bunun ülkenin huzuru ve istikrarı açısından yegane yol dolduğuna dikkat çekti.

Kabulde ayrıca, Kürdistan Bölgesi seçim yasası hakkında taraflar arasındaki tartışmalar, Kürt tarafların Bağdat’taki birlik ve beraberliğinin önemi, Iraklı taraflarla ortak çalışma, sorunların çözümü için Erbil ile Bağdat arasında diyaloğun sürdürülmesinin önemi, Kürdistan Bölgesi’nin Irak ve bölge ülkeleri ile ilişkilerinin yanı sıra, Rusya-Ukrayna savaşı, etkileri, Viyana’da İran ile yürütülen nükleer konulu görüşmeler de masaya yatırıldı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir