Yaşam

Bursa’da mevsimlik Kürt işçilere saldırı

Bursa’nın Gürsu ilçesinde 1 Ağustos gecesi mevsimlik işçilere karşı mahallelilerin de karıştığı bir saldırı yaşandı. Olayda, Şırnak’tan aileleriyle gelen onlarca işçinin kaldığı ev taşlandı ve kurşunlandı.

Kurtuluş Mahallesi İsabey Caddesi’nde yaşanan olayda ikisi polis ve ikisi bekçi olmak üzere altı kişi yaralandı. Kavganın büyümesi üzerine işçiler, polis tarafından kamyonet kasalarına bindirilerek “geçici olarak” mahalleyi terk etmek zorunda kaldı.

Saldırının nedenine dair ne emniyetten ne de, siyasi partilerden bir açıklama yapılmadı. Ajanslardan geçen haberlerde ortaya atılan iddia ise, kavganın “mevsimlik işçilerin bir kadını taciz ettiği” şeklindeydi. Yaşanan saldırının nedenini anlamak ve iddiaları konuşmak için Kurtuluş Mahallesi’ne gittik. Mahallede yaşayanlara göre ortada “taciz” olayı yoktu, basına yansıyan haberler de gerçeği yansıtmıyordu.

Olaya dair görüşlerini paylaşan bir esnaf, “Her yıl Diyarbakır, Şırnak, Urfa gibi çeşitli şehirlerden çok sayıda mevsimlik işçi Bursa’ya geliyor. İşçiler, topraklarının yüzde 42,8’inde tarım yapılan Gürsu’daki meyve bahçelerinde çalışıyor. 10-12 saat çalıştıkları meyve bahçelerinde hasat bitince de tekrar memleketlerinin yoluna düşüyor.” ifadesini kullandı.

Esnaf, işçilerin Şırnak’tan geldiğini, kaldıkları binanın yanında yaşayan bir kişinin işçilerden rahatsız olduğunu anlattı. Esnafın anlatımına göre olay şöyle oldu: “Bu insanların kimseye zararı olmadı. Ben esnafım, her gün sokağı görüyorum. Birine laf atacak insanlar değiller. Burada çalışmalarını istemeyen kimseler var. Marazın çıkış noktası bu. Kadınlara laf atma gibi bir şey ben görmedim. Bir aydır buradaydılar. İşçiler akşama kadar tarlada çalışıyor, canları çıkıyor zaten, halleri kalmıyordu. Bize zararı değil hatta faydaları vardı. Alışverişi buradaki esnaftan yapıyorlar.”(DUVAR)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu