Yaşam

Bölgenin en büyük gastronomi laboratuvarı DÜ’de kuruldu

  • Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük gastronomi laboratuvarı Dicle Üniversitesinde kuruldu.  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aytaç Coşkun, endüstriyel mutfak ekipmanları ile uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanan laboratuvarda bölgenin yöresel yemeklerinin yanı sıra dünya mutfaklarının örneklerin de uygulamalı olarak öğretileceğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük gastronomi laboratuvarı Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi tarafından kuruldu. Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde kurulan bölgenin en büyük gasronomi laboratuvarının açılışına Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı. Sosyal Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aytaç Coşkun, Dicle Üniversitesi aşçılık programının 2010 yılında kurulduğunu ve şimdiye kadar yaklaşık 500 mezun verdiğini belirterek, “Programda 168 öğrenci hâlen eğitim almaya devam etmektedir. Aşçılık Ön Lisans Programı’nın amacı, turizm sektöründe özellikle gastronomi alanında mutfak, servis, yönetim, yiyecek ve içecek sektörüne mutfak şefleri aşçılar yetiştirmektir. Ulusal ve uluslararası mutfaklardan örnekler sunabilen öğrencilerimiz ihtiyaç duyulan yiyecek-içecek sektöründe önemli bir eksikliği tamamlamaktadır” dedi.

‘Dünya mutfağından örnekler sunulacak’

Coşkun, ulusal yemek yarışmalarında takım olarak en iyi üniversite kupası başta olmak üzere bireysel alanda çok sayıda altın, gümüş ve bronz madalya kazandıran aşçılık programı için Doğu ve Güneydoğu’nun en büyük gastronomi laboratuvarını kurduklarını söyledi. Coşkun, “Endüstriyel mutfak ekipmanları ile uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanan laboratuvarda bölgenin yöresel yemeklerinin yanı sıra dünya mutfaklarının da örnekler de uygulamalı olarak öğretilecek” dedi.

‘Gastronomi turizmine katkı sağlayacak’

Laboratuvarın yöresel lezzetler, pastane ürünleri, soğuk mutfak, ziyafet mutfağı, dünya mutfakları alanında uzman öğretim elemanları eşliğinde 25 kişinin aynı anda uygulama yapabilmesi için tasarlandığını aktaran Coşkun,  “Teknolojik gelişmelerden de faydalanılan laboratuvar sadece öğrencilerimize değil, Çocuk Üniversitesi ve Diyarbakır halkına da açılacaktır. Bugün oldukça modern bir gastronomi laboratuvarını öğrencilerimizin, çocukların ve Diyarbakır halkının hizmetine sunuyoruz. Burada yapılacak çalışmalar ilimiz ve bölgemiz gastronomi turizmine önemli katkılar sunacaktır” diye konuştu. (Haber Merkezi)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu