Dünya

BM, Suriye’ye sınır ötesi yardımları oylamaya sunmadan 6 ay uzattı

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’ye sınır ötesi yardımları, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) oylanmaksızın fiili olarak altı ay boyunca uzatıldığını bildirdi.

BMGK, Suriye’nin Türkiye sınırındaki Bab el-Hava kapısından yardımların ülkenin kuzeybatısına girmesi için Temmuz ayında süreyi 10 Ocak 2022’ye kadar 6 ay daha uzatılmasına karar vermişti.

Dün verilen karar ise, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından hazırlanan bir rapora bağlı olarak, yardımların ek bir 6 aylık uzatma ile 10 Temmuz 2022’ye kadar uzatılmasını içeriyor.

Guterres, Aralık ayında sunduğu raporunda, bu aşamada sınır ötesi yardımları, Şam’dan cephe hattını geçen bir mekanizma ile değiştirmenin imkansızlığını vurgulamıştı. 

Rusya, Suriye’nin kendi toprakları üzerindeki egemenliğinin tam olarak tanınması için bu yöntemde ısrar ediyor.

Sınır ötesi yardımları, ağırlıklı olarak Şam’ın kontrolü dışında kalan İdlib bölgesinde yaşayan yaklaşık 3 milyon kişiye hizmet veriyor.

BM sözcüsü Stephane Dujarric dün düzenlediği günlük basın toplantısında, “Sınırdan yardımın ulaştırılması esastır. Sınırdan ve cephe hattı yoluyla yardım almamız gerekiyor. Bunlar, tüm Suriyelilerin insani ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz için olmazsa olmaz unsurlardır” dedi.

Dujarric, yardımların süresinin oylama yapılmaksızın uzatılmasına ilişkin bir soruya ise, “Bu hayati sınır ötesi yardıma devam etmemizi sağlayacak her türlü kararı memnuniyetle karşılıyoruz” diyerek yanıt verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu