DünyaVideo

Belarus’ta çoğu Kürt kalabalık bir göçmen grubu Polonya sınırına ilerliyor

Belarus Devlet Sınır Komitesi, eşyalarıyla birlikte çok sayıda göçmenin ülkede Polonya sınırına giden yolda ilerlediğini bildirdi. Belarus’taki Kürt göçmenler birkaç gündür sosyal medyadan “AB sınırlarına akın” ismi ile kampanya başlatacaklarını duyurmuştu.

Avrupa ülkelerine göç etmek için Belarus’a giden yüzlerce mülteci bugün harekete geçti.

Ülkedeki Kürt göçmenler son birkaç gündür sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanya ile AB ülkelerine doğru akın edeceklerini duyurmuştu.

Belta haber ajansına göre, Belarus Devlet Sınır Komitesi’nden yapılan açıklamada, Belarus tarafının uluslararası iletişim kanallarının sorunsuz şekilde işlemesi ve kara yolunda hareket eden mültecilerin güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri aldığı belirtildi.

Açıklamada, “Polonya sınır muhafızları binlerce göçmeni Belarus sınırına nasıl zorladıklarını rapor ettiler. Polonyalı yetkililerin kayıtsızlığı ve insanlık dışı tutumu, mültecileri benzer umutsuzluk adımı atmaya teşvik etti” ifadeleri kullanıldı.

Polonya’da “acil durum” ilan edildi

Göçmenlerin harekete geçmesi üzerine Polonya’da acil durum ilan edildiği bildiriliyor.

Polonya güvenlik güçleri, yüzlerce göçmenin sınırı geçerek ülke sınırlarına girdiğini duyurdu. Güvenlik yetkilileri de göçmenlere izin verilmeyeceğini duyurdu.

Balarus basını da göçmenlerin Minsk Havalimanıdan yola çıkarak Polonya sınırına ilerlediklerini aktardı.

Göçmenlerin çoğu Kürt

Rûdaw’a konuşan Muhammed Faysal isimli Kürt göçmen, harekete geçen göçmenlerin çoğunun Kürt olduğunu, aralarında Suriyeli Arapların da bulunduğunu kaydetti.

Faysal, “Şu an Belarus ile Polonya arasındaki sınır bölgesinde, ormanlık alanın içerisindeyiz. Polonya güvenlik güçleri havadan ve karadan göçmenlerin hareketlerini izliyor” dedi.

Balarus ile AB arasında kriz

Belarus’ta Ağustos 2020’de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmış, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko galibiyetini açuklamıştı. Seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle muhalif kesimler ülkede bir süre protesto eylemleri düzenlemişti.

Avrupa Birliği (AB) Lukaşenko’nun kazandığı seçimleri tanımayarak, Lukaşenko’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ve devlet kuruluşuna yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Lukaşenko 6 Temmuz’da yaptığı konuşmada, Belarus’un AB ile Geri Kabul Anlaşması’nı askıya alma sürecini hatırlatarak, Rusya ve Belarus’a yönelik Batı’nın tutumlarından sonra artık savaştan kaçan insanları kendilerinin alamayacağını ifade etmişti.

Avrupa’ya gitmek üzere Belarus’a gelen mültecileri ülkede tutmayacaklarını söyleyen Lukaşenko, “Polonya, Litvanya, Letonya, Ukrayna ile sınırlarımızı kapatacağımızı ve Afganistan, İran, Irak, Libya, Suriye, Tunus’tan gelen mülteciler için ‘yerleşim yeri’ hale geleceğimizi düşünenler yanılıyorlar. Biz, hiç kimseyi tutmayacağız. Onlar bize gelmiyorlar, aydınlanmış, sıcak, rahat Avrupa’ya gidiyorlar” demişti.

AB, Belarus yönetimini Irak gibi ülkelerden gelen göçmenleri AB ülkeleri Polonya, Litvanya ve Letonya sınırlarına göndererek “düzensiz göçü araç olarak kullanmak ve Birliği bu yolla istikrarsızlaştırmaya çalışmakla” suçluyor.

Kaynak:Rudaw

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu