Connect with us

Genel

Bekir Ağırdır: Kimse farkında değil galiba ama seçim hâlâ devam ediyor

Araştırmacı Bekir Ağırdır’dan 14 Mayıs değerlendirmesi: “Seçim bitmedi, sürüyor. Kimse bunun farkında değil gibi” dedi. Ağırdır, “Yani bilmiyorum kimse farkında mı ama… Hâlâ her şey mümkündür. Erdoğan’ın fark atması da Kemal Bey’in fark atması da mümkün. Sayılara baktığımızda AK Parti gerilemiş, 2002 noktasına geri dönmüş” ifadelerini kullandı.

Ağırdır, Gazete Oksijen’den İlke Gürsoy’a konuştu. Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için “CHP örgütünün kendi iç tartışmalarından, suçlamalardan kurtulması, seçimin sürdüğü fikrini ve “Biz bitti demeden bitmez” duygusunu vermenin yolunu bulması gerek” diyen Ağırdır, “4-5 puan fark deniyor ama sonuç olarak konuştuğumuz oy üç milyon. Bir yandan, yüzde 45’le Ecevit ve İnönü dahil CHP tarihinin en yüksek genel başkanlık oyuna ulaşılmış. Bu aslında Kemal Bey’in kişisel başarısı” görüşünü ifade etti.

“Seçim sürecindeki eksiklerin birincisi, CHP ve Millet İttifakı ortaklarının örgütsel enerjilerinin sahada sinerji ve heyecan üretmemiş olmaları. Bunun da birinci derece sorumlu aktörü CHP örgütü. Dolayısıyla örgütün kalan günlerde müthiş bir enerjiyle, umutla, inançla uğraşması ve bunu seçmene göstermesi gerek. İkinci temel eksik de Millet İttifakı aktörlerinin o büyük heyecanı üretememesiydi.”

Ağrıdır söyleşide sorulara şöyle cevap verdi:

14 Mayıs’ta muhalefete oy vermiş ama 28 Mayıs’ta sandığa gitmeyecek olan kayda değer bir kitle olur mu?

Olabilir tabii, moral bozukluğu ve “kaybediyoruz” duygusuyla… Hatta birbirlerini suçlayan, seçmene hakaret eden, bu topluma güvensizliğini belirten mesajlara bakılırsa orada eksilme ihtimali daha yüksek. Burada en önemli unsur, Kemal Bey’in iki tur arasında neyi nasıl yapacağı.

Yapacağı en büyük hata ne olur Kılıçdaroğlu’nun? Kaçınması gereken en önemli şey nedir?

Sadece ekonomik vaatlerden konuşmak. Seçmenin siyasi reformlara da ihtiyaç duyduğunu fark etmemiş olması birinci turdaki en büyük zaafı bence.

Milliyetçiliği öne çıkaran Sinan Oğan, Kılıçdaroğlu’nu desteklerse Kürtlerin oy tercihinde önemli bir değişiklik olur mu?

Sanmıyorum. Bu dönemin hem ekonomik hem siyasi bakımdan en yoğun mağduriyetini yaşayan insanlar Kürtler.

Erdoğan ikinci tur için ne yapacak? Arkasına yaslanıp izlemekle yetinmeyecek herhalde.

Hayır tabii. Tayyip Bey siyasetçi tarzı olarak bir an bile boş bırakmadan yürüyor. Kemal Bey “Hangi ekiple çalışayım, yeni slogan mı bulayım” diye meşgulken Erdoğan pazartesi sabah düğmeye basmıştır ve bir sürü şey yapıyordur. En büyük avantajı da örgütündeki dağınıklığı toplamış, morali yükseltmiş olması.

RÖPORTAJIN TAMAMI:

Devamı…