Connect with us

Politika

Başkan Neçirvan Barzani: Peşmerge’yi birleşik bir ulusal güç haline getirmeliyiz

Peşmerge 1. ve 2. Piyade Tümenlerinin açılış törenine Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Peşmerge Kuvvetleri Başkomutanı Neçirvan Barzani ve Irak ve Suriye’deki koalisyon güçlerinin Genel Komutanı Tümgeneral Matthew McFarlane ile birlikte çok sayıda bakan, üst düzey askeri yetkili, milletvekili ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilisi katıldı. Peşmerge İşleri Bakanlığı’nın reform süreci çerçevesinde birleştirildi.

Aşağıdakiler, Başkanın törende yaptığı konuşmanın bir özetidir.

Değerli Misafirlerimiz, Cesur Peşmergelerimiz, Hepinize iyi günler,

Peşmerge’nin birleşme ve yeniden yapılanma sürecine yönelik önemli bir adımın duyurulması törenine hoş geldiniz diyorum. Bugün burada bizimle birlikte olan Irak ve Suriye’deki koalisyon güçlerinin Genel Komutanı General Matthew McFarlane’i içtenlikle karşılıyorum. Kürdistan Bölgesi’ndeki Konsey Generallerine hoş geldiniz diyorum. Hepinize hoş geldiniz.

Bugün burada Kürdistan Peşmergesi’nin 1. ve 2. tümenlerinin kurulduğunu duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Peşmerge İşleri Bakanlığı’nı ve tüm cesur Peşmerge komutanlarını tebrik ve takdirlerimle.

Bu iki tümenin her biri, müşterek tugaylar ve Peşmerge Bakanlığı’na katılma süreci başlamış olan 4. ve 1200. Birliklerin tugayları da dahil olmak üzere 70 Peşmerge’den oluşan 80 tugaydan oluşmaktadır. Tüm prosedürlerin yakında tamamlanmasını bekliyoruz.

Geçen yıl Zaho Askeri Koleji’nin mezuniyet töreninde sadece bir Hıristiyan subay vardı. Kürdistan’ın tüm topluluklarının Peşmerge güçlerindeki etkinliğinin ve katılımının kolaylaştırılmasını istedim. Bugün bu güçler arasında bir dizi Hıristiyan, Arap ve Yezidi Peşmerge’nin olduğunu öğrendim, ki bu memnuniyetle karşılanıyor, ancak yine de yeterli değil. Tüm topluluklardan insanların Kürdistan Peşmerge güçlerine katılması için işleri daha da kolaylaştırmaya çalışmalıyız. Bir kez daha yineliyoruz ki, Peşmerge, her zaman olduğu gibi, tüm halkları ve dinleriyle birlikte tüm Kürdistan’ın gücüdür.

Bu nedenle, Peşmerge’nin ve askeri gücünün her yönüyle güçlendirilmesi ve en iyi eğitim ve uygulama için tüm gerekliliklerinin yerine getirilmesi için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Eğitim ve ilkeler açısından, yurtsever ve modern bir askeri kalple, ulusal bir güç olarak bir araya getirilmelidir.

Bayanlar ve Baylar, Bu iki ortak bölünmenin duyurulması,
Peşmerge’nin modern bir yapıda birleştirilmesi ve yeniden düzenlenmesi sürecinin bir parçasıdır. Bu, Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nın hedeflerinden biridir ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki reform sürecinin önemli bir parçasıdır.

Kürdistan Bölgesi Dönem Başkanlığı’nda siyasi çatışma ve sorunları çözmeye çalışmaya devam ediyoruz. Siyasi çatışmalardan bağımsız olarak, Peşmerge’nin birleşme ve yeniden örgütlenme sürecinin durmadığını bilmek bir zevktir. İleriye doğru adım attık ama gerçekten daha fazlasını bekliyoruz ve daha fazla çalışmaya devam ediyoruz.

Şimdiye kadar, hem Destek Kuvvetleri 1 ve 2 hem de Birim 20 ve 70’in 80 tugayı tamamen Peşmerge İşleri Bakanlığı’na katıldı. İhtilaflı Topraklar için Irak Ordusu ile iki ortak tugay oluşturulmuş ve Irak federal bütçe yasası ile gerekli bütçeler kendilerine tahsis edilmiştir. Onaylarından sonra onlar da çalışmaya başlayacaklar.

Çok olumlu bir mesele olan şey, Peşmergeler, subaylar ve komutanlar arasında Peşmergelerin birleşmesinin gerekliliği konusunda büyük bir farkındalık olmasıdır. Birleşme ve yeniden örgütlenme sürecinin durmasını istemiyorlar, çünkü herhangi bir partinin siyasi adı olarak etiketlenmek istemiyorlar. Kürdistan’ın siyasi partisi değil, Peşmergesi olmak istiyorlar ve Peşmerge’nin gerçek inancı budur.

İlk günden beri Peşmerge, Kürdistan’ı korumak ve özgürlüğü sağlamak için kuruldu. Peşmerge ideolojisi Kürdistan ve özgürlükten oluşuyordu. Peşmerge’nin inancı Kürdistan’ın korunması ve Kürdistan halkının özgürlüğünün sağlanmasıydı.

Cesur Peşmergelerimiz, yurttaşlarım, tüm Kürdistan halkı ve müttefiklerimiz,

Peşmerge’nin birleşme ve yeniden örgütlenme sürecine büyük destek vermektedir ki bu çok önemlidir. Geçen yıl, Peşmerge Bakanlığı ile bu bölgedeki ABD Savunma Bakanlığı arasındaki Mutabakat Zaptı 4 yıllığına yenilendi. Ayrıca, ABD’nin geçmişte sürekli desteği çok önemliydi ve gelecekte de çok gerekli.

ABD Savunma Bakanı Sayın Lloyd Austin, geçtiğimiz ay Bağdat ve Erbil’e yaptığı ziyarette, ABD’nin IŞİD’e karşı mücadelede müttefiklerin kıdemli bir ortağı olarak Peşmerge’yi desteklemeye devam etme niyetini ve kararını büyük bir takdir ve şükranla açıkça belirtti. Ayrıca, ABD Savunma Bakanlığı, Peşmerge’nin birleşmesi ve yeniden düzenlenmesi sürecine yardımcı oluyor.

ABD’nin ve IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonun desteğine, Peşmerge’ye verdikleri sürekli destek için teşekkür ediyoruz. Onlara diyoruz ki, “Terörizm hala ciddi bir tehdittir, bu yüzden Peşmerge’nin IŞİD’i tamamen ortadan kaldırmak için hala desteğinize ihtiyacı var. IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonla misyonumuz henüz sona ermedi ve hala birlikte karşılıklı çalışmalarımız var.”

Ayrıca müttefik ülkelere, Peşmerge’nin birleşmesi ve yeniden örgütlenmesi sürecine gösterdikleri sabır ve sürekli destek için teşekkür ediyoruz. Tüm bu ülkelerin desteği, Kürdistan halkı için bir şükran ve takdir meselesidir.
Bu uluslararası destek, Peşmerge’nin cesareti ve kahramanlığıyla kazanılan Peşmerge ve Kürdistan Bölgesi için çok önemlidir. Peşmerge bu desteği cesaretle, IŞİD’in acımasız ve barbarca saldırılarını durdurarak ve IŞİD efsanesini yıkarak elde etti.

Peşmerge, müttefiklerin yardımıyla, Irak Ordusu ve Halk Seferberlik Güçleri’nin de katılımıyla, bölgedeki ve tüm dünyadaki modern ve özgür yaşam için büyük bir tehdit oluşturan IŞİD’i durdurdu. Peşmerge, kahramanlıklarıyla tüm milletlerin sevgi ve desteğini hak ettiğini kanıtlamıştır.

Değerli katılımcılar, Bugünkü bu adım, Peşmerge’nin reforme edilmesine,
birleştirilmesine ve yeniden düzenlenmesine devam etmek için büyük bir kararlılık olduğunun bir işaretidir. Bu, Kürdistan halkının çok adil bir talebi ve hakkıdır ve uygulanması gerekmektedir.

Peşmerge’yi birleşik bir ulusal güç haline getirmeliyiz ki kurumsal otorite kurabilelim ve Kürdistan Bölgesi’ndeki demokratik süreci güçlendirebilelim, Kürdistan Bölgesi’nde özgürlük, güvenlik ve istikrarı koruyabilelim, vatandaşlarımıza tam güvence verebilelim ve Peşmerge’ye uluslararası desteğin devamı sağlanabilsin.

Peşmerge kelimesi, çağrışımlar ve anlamlar bakımından Kürdistan halkı için en güven verici isimlerdir. Kelime güzellik ve büyüklükle doludur. Modern tarihimiz ve başarılarımız Peşmerge’nin ürünleridir. Peşmerge’nin her aşamada birkaç farklı barikat içinde bile olsa ortak bir hedefi vardı, o da Kürdistan’ın kurtuluşu ve Kürdistan halkının özgürlüğüdür.

Peşmergeler, farklı idari bileşenlerde olsalar bile, hep aynı amaç ve mücadeleye sahip olmuşlardır. Benzer şekilde, IŞİD’e karşı mücadelede olduğu gibi, Peşmerge de bunu kanıtladı. Onları kurmak ve birleştirmek, Peşmerge’nin itibarına ve kahramanlığına saygı göstermenin en iyi yoludur ve artık ertelenmemelidir. Peşmerge’nin gerçek kimliğinin ortaya çıkması için siyasi kılıf tamamen kaldırılmalıdır ve sahip oldukları ulusal kimlik budur.

Peşmerge’nin birleşmesi ve gelişmesinin bir bütün olarak Irak için birçok faydası var. Irak’ın kurtuluş sürecinde bu tamamen ortaya çıktı. IŞİD’e karşı savaş sırasında, özellikle Peşmerge, Kerkük’ü ve Diyala ve Selahaddin’in çoğunu IŞİD saldırılarından ve yıkımlarından koruduğunda, bu gerçek bir kez daha ortaya çıktı. Ayrıca Musul’un kurtarılmasında önde gelen bir ortaktı.

Irak’ın egemenliği karşılıklıdır ve Peşmerge, Irak’ın savunma sisteminin bir parçası olduğu için korunmasında önde gelen bir katılımcı olabilir. Bu nedenle Irak, Peşmerge’nin askeri gücünü desteklemek, önemsemek ve ihtiyaçlarını karşılamak için üzerine düşeni yapmalıdır.

Değerli konuklar, Paris’teki Uluslararası Ticaret Odası’nın Kürdistan Bölgesi’nin petrolüne ilişkin kararına gelen tepkilerin ardından,
bu kararın Bağdat ve Erbil’in petrol sorununa kalıcı bir çözüm bulması için iyi bir fırsat sağladığını düşünüyoruz. Karar, Kürdistan Bölgesi’nin petrol konusundaki anayasal hakkını kanıtladı. Bu nedenle, artık her iki tarafın da kazandığı daha iyi bir çözüme ulaşabiliriz.

Anayasanın onaylanmasından sonra sürekli olarak petrol ve doğal gaz yasasının geçmesini istedik, çünkü sadece bu yasa anayasanın 112. maddesini düzgün bir şekilde düzenleyebilir. Ve şimdi Irak anayasasında yer alan federalizmin Irak bakanlıklarının ve kurumlarının yasalarına dahil edilmesini istiyoruz, böylece ülkenin yönetim sistemi pratikte federalizmin sistemi olsun.

Mevcut Irak hükümetinin önemli bir parçasıyız. Eyalet yönetiminin federal hükümetin kurulmasına yönelik koalisyon anlaşmasına göre, Başbakan Sayın Muhammed Şii Sudani’yi tamamen destekliyoruz. Aramızdaki konuşmalarda, sorunlara çözüm bulmak için çok fazla gerçekçilik ve irade gösterdiler. Sorunlara yaklaşımı Kürdistan Bölgesi’nin desteğini aldı.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Sayın Mesrur Barzani ile iyi anlaşıyorlar. Sorunları çözmek için heyetler arasında iyi bir iletişim var. Ayrıca, Kürdistan Bölgesi’nin bakanları federal hükümette daha aktif ve verimli ve petrol konusunda çok iyi tartışmalar yapabildiler.

Şimdi tartışmalar petrol sorunlarına çözüm bulmak için doğru yolda. En iyi çözümün Irak içi çözüm olduğunu düşünüyoruz. Bir anlaşmaya varma konusunda iyimserim. Bu sorunun çözülmesi, ülkenin ve tüm bileşenlerinin çıkarına olan diğer birçok sorunun çözümüne kapı açacaktır.

Umarız bu mübarek Ramazan ayında tüm taraflar tüm sorunlara saf kalpler ve iyi niyetlerle çözüm ararlar. Anayasa temelinde her türlü desteğe ve anlaşmaya hazırız. Petrol sorununu çözmek ve bütçeyi kabul etmek, Irak’ın tüm bileşenleri için çok iyi bir haber olacaktır.

Bir kez daha tüm Peşmergelere ve Kürdistan halkına hem 1. hem de 2. piyade tümenlerinin kurulmasını kutluyorum. Umarız Kürdistan’ın bütün peşmergeleri birleşir.

Katılımınız için teşekkür ederim.
Teşekkürler. Hepinize iyi günler diliyorum.

Devamı…