Connect with us

Ortadoğu

Barzani’nin Ofisi’nden İran saldırılarına ilişkin sert açıklama!

Mesud Barzani’nin ofisi, İran’ın Kürdistan Bölgesi sınırlarındaki Doğu Kürdistan partilerinin karargahlarına yönelik saldırısına ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Mesud Barzani’nin ofisinden yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Irak Kürdistan Bölgesi’ni hedef alan saldırıları kınandı. Açıklamada, bu tür saldırıların iyi komşuluk, dostluk ve egemenlik haklarının ihlali anlamına geldiği kaydedildi.

Başkan Mesud Barzani’nin Ofisi, İran’ın HDK-İ, PAK ve Komele’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki üslerine yönelik saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “Kürdistan Bölgesi defalarca İran’ın füze ve bombardımanlarının hedefi oldu. Gerçekte bir suç olan ve sivil vatandaşların, kadın ve çocuklar hayatını kaybetmesine, yaralanmasına neden olan bu saldırı ve bombardımanları kınıyoruz.

Aynı zamanda bu saldırılar iyi komşuluk, dostluk ve egemenlik haklarının ihlali anlamına gelen bu saldırılar Kürdistan Bölgesi’nin istikrarı ve çıkarlarına karşı olmaktan başka bir amaç taşımıyor.

Füze ve saldırıların sorunları çözmeyeceğini, bu saldırıların suç ve istikrarsızlık dışında herhangi bir sonuç doğurmadığını belirtiyoruz.

Bu saldırıların ve bombardımanların derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz. Kürdistan Bölgesi artık komşu ülkelerin iç sorunlarının ve çatışmalarının çözümü için bir saha olarak kullanılmamalıdır.”

Devamı…