Politika

Ayhan Bilgen:‘HDP kapatılırsa demokratik siyaseti önemseyen herkese partimizin kapısı açık’

HDP’den istifa etmesinin ardından Sessizlerin Sesi Hareketi’ni kurduğunu duyuran eski milletvekili ve eski Kars Belediyesi eşbaşkanı Ayhan Bilgen, kurulma aşamasındaki yeni partisini Sıcak Takip’te Dicle Baştürk’e anlattı. 

Ayhan Bilgen’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Siyasetçiler kendilerinde kusur aramaz, başkalarını suçlayarak bir okuma yaparlar. Ben hayatım boyunca bundan uzak durmaya çalıştım. Ben küresel siyasette temsili demokrasi krizi olduğuna inanıyorum. Temsili demokrasi, geleneksel sandık demokrasisidir. Toplumun demokrasiye katılma araçları siyasetten ibarettir.

Bu artık ülke sorunlarını çözmeye yetmiyor. Toplumu kamplaştırıyor, çürütüyor, bölüyor, kutuplaştırıyor.

Tam da bu kutuplaşmadan çıkmak, kamplaşmamaya teslim olmamak, ezberlere mahkum olmamak için yeni bir bakış açısını ortaya koymak zorundayız.

Bu da toplumun doğrudan siyasete katılmasıyla mümkündür. Direkt siyasetin öznesi olmasıyla mümkündür. Bu anlamda 7 Haziran seçimleri bize büyük fırsatlar verdi.

Kendi geleneksel oyunun çok üzerinde bir oy aldı. Bir siyasi parti için oyunu yüzde 30-40 artırmadan bahsediyoruz. Kendimi de dahil ederek söylüyorum, bu sadece HDP’nin suçu değil, Türkiye siyasetinin tıkanıklığıdır. Baskılar ne yazık ki bizi geriye itti. O genişlemeyi sürdüremedik, o değişimi yönetemedik.

Bütün partiler için söylüyorum siyasetin alışkanlığını değiştirmemiz gerekiyor. Siyasette karar alma yöntemlerimizi değiştirmemiz, yerelleştirmemiz, toplumsallaştırmamız gerekiyor. Bunu başaramadık. Bunu başaramadığımız için başkasını suçlamak değil, bunun gereğini yapmak zorunda hissettim kendimi.

Yeni bir yol sadece HDP’nin devamı ya da HDP içi bir fraksiyon gibi değil, Türkiye siyasetinde bütün kesimlere hitap eden yeni bir siyaset yolu açmaya karar verdik.

(HDP denklem dışında bırakılırsa…) Biz kimsenin siyasetin dışında kalmasını istemeyiz. Herkesin siyaset yapacağı zeminler olmalı. Siyasette de sadece kimliklere göre ayrışmayı, kamplaşmayı yanlış bulduğumuz için yeni bir yol açmaya çalışıyoruz. Biz HDP’nin kapanmasını istemeyiz, böyle bir durumun ortaya çıkmasını asla arzu etmeyiz. HDP yöneticilerinin kendilerine dair bir yol haritası olabilir. Belki başka bir partiyle seçime girmeyi tercih edebilirler. Bağımsız girmeyi ya da girmemeyi tartışabilirler. HDP’nin taktirdi. Biz kendi adımıza Türkiye’de siyasetten dışlanan, demokratik mücadele sınırlarında kalma şartı ile demokratik siyaseti önemseyen herkese kapımız açık olacak. İsteyen herkes geçmişte nerede siyaset yapmış olursa olsun, hangi partide olursa olsun, gayet tabii kapılarımız herkese açık olacak. Burada asıl önemlisi Türkiye’de yeni buluşmaların gerçekleşmesidir.

Biz kimseye hayır demeyiz. Burada önemli olan demokrasi ortak noktasında parti programında uzlaşmaktır. Bu anlamda daha geniş birliktelikleri ortaya koymaktır. Biz hiçbir partinin devamı olmak için yola çıkmadık . Türkiye’de barışı isteyen, herkes için demokrasiyi kurumsallaştırmak isteyen , çatışma, şiddet ortamının son bulmasını arzu eden herkesle birlikte yürümeye açığız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu