Politika

Ayhan Bilgen’den ‘açılım’ iddiası: ‘Böyle bir hazırlık var, MHP ikna edilmeye çalışılıyor’

HDP’den ayrılıp SES Partisi’ni kuran Ayhan Bilgen Karar TV ekranlarında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

02.06.2022, Per – 11:49

HDP’den istifa ederek SES Partisi’ni kuran Ayhan Bilgen, KARAR TV’de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtladı.

Programda iktidarın Kürt sorununda yeni bir açılım hazırlığında olduğunu söyleyen Bilgen, “Bunların birazı öngörü birazı da bilgi” dedi. Abdullah Öcalan’ın da sürece dahil edilmeye çalışıldığını belirten Bilgen, şöyle konuştu:

“Kürt sorunu barışçıl yöntemlerle çözülmedikçe bu ülkede hiçbir sorun çözülmeyecek. Çünkü para oraya gidiyor, güvenlik politikası oranın üzerinden oluşuyor, dış politikada orası esas tutuyor, demokratikleşme olmuyor çünkü terörle mücadele ediyoruz deniliyor. Benim öğrendiğim geldiğim nokta şu, Türkiye artık sadece kimlik siyaseti ile sorunlarını çözemiyor. Kimlik talepleri ile ekonomik talepler arasındaki bağı kuramıyoruz. Analizlerimiz paradigmalarımız bir yere oturmuyor. İstanbul’a göç etmiş Kürtler 90’lı yıllarda köyü yakıldığı için göç etmişti şimdi Digor’un köyünden Esenyurt’a geliyor. Önce İnşaat sıvacısı olarak başlıyor sonra müteahhit oluyor. Bulunduğu sosyal çevre ve talebi başka.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu