Politika

Ayhan Bilgen, iktidarın 100 il hesabını anlattı: Daraltılmış bölge uygulamaya geçecek

Türkiye’nin Sesi Partisi (SES Parti) Genel Başkanı Ayhan Bilgen ise 100 il söyleminde AKP’nin seçim hesabı olduğunu savundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, geçen hafta yaptığı bir açıklamada “Cumhurbaşkanımızın verdiği kararla il sayısının 100’e çıkacağı bir zamanda, inşallah Ahlat’ımızı da bu şehirler arasına alacağız” demiş daha sonra bunun temenni olduğunu savunmuştu.

Cumhuriyet’ten Gamze Kolcu’ya konuşan Bilgen, seçim bölgelerinin değiştirilmesiyle ilk genel seçimin milletvekili aritmetiğinin de değiştirilmiş olacağını vurguladı. Bilgen şöyle dedi:

“Örneğin Çorlu’nun il olması Tekirdağ’ın, Nazilli’nin olması Aydın’ın milletvekili aritmetiğini değiştirir. Daraltılmış bölge yasada gelmedi ama yeni illerle seçim bölgelerinde iktidar lehine benzer sonuç beklenebilir. İllerin vekil sayıları düşer, yeni iller dolayısıyla milletvekili paylaşımı değişir.

Nazilli, büyükşehir olan Aydın’a bağlı. Diyelim ki Aydın’ın milletvekili sayısı 10 ise bu Nazilli’nin il olmasıyla 8’e düşecek. Nazilli iki vekil alacak. Nazili’deki denge AKP lehineyse iki milletvekilini daha en baştan koparmış olacak. Aydın’ın CHP’li belediyesinin elinden bir bölgenin alınmasını doğuracaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu