Ortadoğu

Annesi İran saldırısında ölürken doğmuştu; kurtarılan bebeğin beyin ölümü gerçekleşti

İran’ın dünkü saldırısında hamile annesi hayatını kaybederken kurtarılan bebeğin beyin ölümü gerçekleşti. Babası, “Doktorlar benim kararımı bekliyor. Şimdi mecburen onu ve annesini birlikte toprağa vereceğim” dedi.  

İran Devrim Muhafızları’nın dün Erbil’in Koye ilçesine düzenlediği füze ve İHA saldırısında ilk çocuğuna hamile olan Rihan Kenani hayatını kaybetmiş, doktorların müdahalesi ile bebeği kurtarılmıştı.

“Doktorlar son kararımı bekliyor”

Aynı saldırıda yaralanan Rihan Kenani’nin eşi Zanyar Rahmani, bebeğin sağlık durumu hakkında konuştu.

Rûdaw TV’de sabah bültenine katılan Rahmani, “Doktorlar annesinin karnındayken bebeğin beynine kan gitmediğini, bu yüzden beyin ölümünün gerçekleştiğini bildirdi. Maalesef, şimdi sadece kalbi atıyor. Hastane şu an bebeğin hayatı ile ilgili bir karar vermemi bekliyor. Hayatta kalmasının imkansız olduğu söyleniyor” dedi.

Baba Rahmani, “Şu an ne diyeceğimi bilemiyorum. Bir karar veremiyorum. Çok zor bir durum. Annesi ona Wanyar ismini vermişti. Rihan’ın cenazesi şu an mogda. Bebeğim ölürse eğer her ikisini birlikte toprağa vereceğiz. Hastaneden çıkacak neticeye bakacağım” diye konuştu.

“Birlikte yaralandık”

İki yıl önce evlendiklerini belirten Zanyar Rahmani, o gün yaşananları ise şöyle anlattı:

“İran’ın son tehditlerinden sonra eşimden Koye’yi terk etmesini istemiştim ama o reddetti. Yanımda kalmak istiyordu. Dün her zamanki gibi sabah 07:30 ile 08:00 arasında nöbet sırası bendeydi. Eve gittiğimde Şima (Rihan ‘bugün beni bırakma, canım sıkılıyor’ dedi. Bir saat yanında kaldım ve saat 09:00’da işe gittim. Bir buçuk saat sonra patlama sesi geldi. İş yeri eve bir kilometre uzaktaydı.

Evlere ulaştığımda 20 metre öteye füze düştü ve bir arkadaşımın evini vurdu. Rihan beni kapıda bekliyordu. Basıncın etkisi ile düştüm, karnımdan, ayağımdan ve başımdan yaralandım. Kalkıp Rihan’a doğru koştum, o da yaralanmıştı. Kalkıp bir metre kadar yürüdü, sonra bayıldı. Arabaya bindirip arkadaşımla birlikte Koye’deki hastaneye götürdüm. Doktorlar onu hemen ameliyathaneye aldılar, doğum yaptı. Sonra Erbil’e havale ettiler. Ben de saat 14.30’da hastaneden ayrıldım, saat 13.00’de eşimin vefat ettiği söylendi.”

“Tek suçumuz Kürt olmak”

Rahmani, “Rihan Meriwanlıydı, ben de Sineliyim. Kampta tanıştık. Ben Peşmergeyim, o ise parti üyesiydi. Bir birimizi çok seviyorduk. 13 gün önce Jina Emini öldürüldü, dün Rihan, yarın da Wanyar ölecek. Rojhılat halkından isteğim şu; İran bebeklerimize acımadı. Bugün biz, yarın siz. Tek suçumuz Kürt olmak” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu