Kültür & Sanat

Ankara Kürtleri Dengbêjler Gecesinde buluştu

Ankara Kürtleri dün gece, Dengbêjleri dinlemek üzere bir düğün salonunda toplandı. Hüseyin Gazi Derneği tarafından düzenlenen Dengbêjler Gecesine çok sayıda Kürt Dengbêj ve konuk katıldı.

Ankara ve Orta Anadolu Kürtleri, Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir Dengbêjler topluluğu kurdu ve Serhatlı Dengbêjlerin şarkıcılarıyla yüreklerini ısıttı.

Gecede birçok eser seslendiren Dengbêj İkram Batur, “Ağrı Patnosluyum. 2017 yılında Ankara’ya geldik ve inşaat işi yapıyoruz. Daha önce de şarkı söylüyordum. Şimdi gurbetteyiz ve Dengbêjlik gurbette daha güzel. Bu gece tüm Serhat burada” diye konuştu.

Düzenlenen Dengbêj Gecesine Serhatlı Dengbêjler, HDP Milletvekilleri ve CHP’li bir heyet de katıldı.

Hüseyin Gazi Derneği Başkanı Eşref Özviran, “Derneğimizin adı Hüseyin Gazi Derneği’dir. İç Anadolu’dan Serhat’tan halkımız gelmiş. Çorum Alevileri, Kırıkkale Alevileri gelmiş. Bu akşam birçok arkadaşımız burada” diye konuştu.

Dengbêjler Gecesi, Ankara Kürtlerinin gönüllerini okşayan ve onlara köklerini bir kez daha hatırlama fırsatı veren gecelerden biri oldu.

Geceye katılanlardan Sorê Kurde, “Her zaman milletimizin yanındayız. Nerede olursak olalım dilimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Serhat Kürtleri Derneği Başkanı Kasım Vural da “Milletimiz bugün burada toparlandı, biz de mutluyuz. Halkımız böyle bir araya gelince biz de mutlu oluyoruz” diye konuştu.

Resmi olmayan rakamlara göre Ankara’da yaklaşık 500 bin Kürt, Orta Anadolu’da ise bir milyondan fazla Kürt yaşıyor.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu