Makaleler

Amerikalı Ortadoğu uzmanına göre Taksim Saldırısı, İran’ın Şah Cerağ türbesindeki katliamın intikamı olabilir

Amerikalı Ortadoğu uzmanı Michael Doran, Taksim saldırısının failinin PKK olduğunu düşündüğünü, fakat saldırının arkasında İran olma ihtimalinin de bulunduğunu belirtti. Doran, Temmuz ayında Irak merkezli ve İran destekli Kataib Seyid el-Şüheda milis grubunun armasını taşıyan birinin Taksim Meydanı’nda çektiği “Nerede olmamız gerekirse orada olacağız” yazılı fotoğrafla Taksim saldırısından 1-2 saat önce İran’daki bir haber sitesinde yayımlanan bir makaleyi hatırlattı. Makalenin başlığı: “Hakan Fidan İran’ın tuzunu yedi, sonra tuzluğu kırdı: MİT’in Şah Cerağ’daki terörist saldırıdaki rolü ne?”

Amerikalı Ortadoğu uzmanı Michael Doran, Taksim’de gerçekleştirilen bombalı saldırının failinin PKK olduğuna inandığını söyledi, fakat Doran’a göre saldırılarının arkasında İran’ın olması ihtimali de var.  

Temmuz ayında Irak merkezli ve İran destekli Kataib Seyid el-Şüheda milis grubunun armasını taşıyan biri, Taksim Meydanı’nda Atatürk Anıtı’nın önünde “Nerede olmamız gerekirse, orada olacağız” yazılı bir fotoğrafı paylamış ve bu tehdit sosyal medyada yayılmıştı.

Yine Taksim saldırısından bir iki saat önce, İran’da faaliyet gösteren haber sitesi Eghtesad Salem’de Türkiye’yi ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ı hedef alan bir makale yayımlandı. “Hakan Fidan İran’ın tuzunu yedi, sonra tuzluğu kırdı: MİT’in Şah Cerağ’daki terörist saldırıdaki rolü ne?” başlıklı makalede, 26 Ekim’de İran’ın Şiraz kentindeki Şah Cerağ Türbesi’ni basıp 15 Şii hacıyı katleden radikal İslamcı teröristlerin Türkiye ve Azerbaycan yardımıyla İran’a geldiği, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın İran’ı hedef alan politikaları desteklemeye devam ettiği ileri sürülüyor; Türkiye sert bir dille eleştiriliyor.

Makaleye göre, MİT bu teröristleri Karabağ’da savaşmaları için Suriye’den Azerbaycan’a götürdü.

Yine aynı sitede, saldırıdan sonra, Türkiye’nin saldırganın ASALA ve PKK bağlantılı olduğunu iddia edip Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki soruna müdahil olacağı, İran’ın iki ülkeyle olan sınırına müdahale edeceği belirtiliyor.(Serbestiyet)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu