Politika

Altan Tan’dan çok konuşulacak açıklamalar

Eski HDPli Altan Tan, HDP’yi kızdıracak açıklamalarda bulundu. Tan, Yaşadığımız birçok rahatsızlığın bir sebebi devlet ise diğer sebebi de Kürt siyaseti yaptığını iddia eden siyasi parti veya örgütlerin yanlışlarıdır. Benim söyleyeceklerimden rahatsız olacaklarsa olsunlar. Hatta çok olsunlar. Az da değil. dedi.

Kronos’tan Mehmet Şahin kendisi 24,25 ve 26.dönem HDP Diyarbakır Milletvekilli yazar, siyasetçi Altan Tan’la son günlerin önemli gündem maddelerini paylaştığı bir söyleşi gerçekleştirdi. “Altan Tan: Hükümeti mi eleştireyim; ucuz, boş beleş politikacılar gibi” başlıklı röportajda Altan Tan gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu.

Kürtçe müzik yasağında MHP’nin çokça etkisi var

Biraz argo bir ifade ama Allah rahmet etsin Çetin Altan’a da yakışan bir üsluptur. Diyordu ki bu memleketin demokrasisi aynen don lastiği gibidir. Çekersiniz çekersiniz çekersiniz bıraktığınız vakit tekrar aynı noktaya gider. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti de laikçi, Kemalist bir ulus devlet. Bu paradigma sağından solundan esnetilmeye çalışıldı ve kesin bir netice alınmasa da bayağı bir mesafe alındı. Hem inanç, İslam mevzularında hem de bu ulusalcı, yasakçı, inkârcı paradigmalarda. En azından Kürt inkarı bitti.  Kürt inkarı bitti tamam Kürt var ama ne olacak. Çözüm sürecinde bayağı bir mesafe alındı. Mesela şu an hala Diyarbakır’ın cadde ve sokaklarında Kürtçe tabelalar var. Havaalanına giderken, durağa giderken belli her yerlerde hem Türkçe hem Kürtçe yazılar var. TRT Kürdi devlet televizyonu kuruldu. Birçok Kültür Bakanlığı eseri basıldı..vs. Şimdi memleketin geldiği bu güvenlikçi, yasakçı ve biraz daha MHP’nin, hatta biraz değil çokça MHP’nin etkisi ile tekrar bir geriye dönüş süreci yaşamak isteyenler var.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı iyi çalışıyor

Şimdi her şeyi aynı torbanın içine koymamak lazım. Söyleyeceklerim bazılarına çok ters gelebilir. Rahatsız da olabilirler. Rahatsız da olsunlar zaten. Yaşadığımız birçok rahatsızlığın bir sebebi devlet ve resmi uygulamalar ise diğer ve en önemli sebebi de sözde dost görünen, Kürt siyaseti yaptığını iddia eden, Kürtlerin haklarını savunduğunu iddia eden siyasi parti, grup veya örgütlerin yanlışlıklarıdır. Benim söyleyeceklerimden rahatsız olacaklarsa olsunlar. Hatta çok olsunlar. Az da değil. Şimdi bir, kayyım meselesi yanlıştır. Aması şusu busu yok. Seçilmiş birinin yerine çok açık, seçik, net, hukuki yanlışlıklar, suçlar yok ise kayyım atanmaz. Hatta kayyım hiç atanmaz. Kişi görevden alınır. Yerine meclis yeni bir başkan seçer. Bu bir. Bunu çok açık seçik söyleyelim ki lafı oraya buraya çekmesinler. İki, neler olduysa oldu işte kayyımlar geldi. Birçok ile, birçok ilçeye. Peki bu kayyımlar ne yaptı? Bu kayyımların yüzde 90’ı maalesef doğru dürüst çalışmadı. Hani bazen bir askeri vali bile tayin edersiniz ama bir şeyler yapar. Yani kendi teknik anlamda, siyaseten değilse bile ama mesela Diyarbakır’ın çalışmaları iyi oldu. Diyarbakır şehir merkezindeki bu son 5-6 yıllık dönemde belediye çalışmalarına bir puan vermek gerekirse, -birilerinin hoşuna gitmeyecek dediğim o- halka sorun. Diyarbakır merkez bu konuda kısmen bir başarı ortaya koydu. Dediğim gibi tekrar sapla samanı karıştırmayalım. Kayyım yanlış. Biri görevden alınırsa bile yerine belediyenin seçim yapması lazım.

Diyarbakır’daki Kürtçe tabelaları Belediye değil Karayolları astı

Bu uygulamaların hepsini kayyımlar yapmadı. Bir kısmı direk devletin uygulamaları. Mesela tabelalar belediye başkanının koyduğu tabelalar değil. Önemli bir kısmını Karayolları Genel Müdürlüğü koydu.

Şu an devlet içindeki önemli bir kesim kazanımları geri almak istiyor. Kürtçe müzik meselesi ile. Buna karşı direnmek lazım. Tavır koymak lazım. Daha ileriye gitmek lazım. Kazanılmış haklar geri alınamaz.

MHP ve Ak Parti’nin içinde MHP gibi düşünen insanlar, Kürtlerin kazanımlarını geriye almak istiyor

MHP’nin de içinde olduğu önemli bir ulusalcı, milliyetçi, inkarcı bir kesim var. Şunu söylemeye çalışıyor. Şimdi bazıları benden şunu bekliyor. Çık de ki devlet geriye gidiyor, şöyle yapıyor, faşizm hortladı. Bir ben bu dili sevmiyorum. İki, bu doğru değil. Neden doğru değil? Tamam Aynur Doğan’ın konseri yasaklandı. Yanlış. Tepki koymak lazım ama bu Cumartesi gibi Diyarbakır’da Suriyeli Kürt sanatçı, Suriye vatandaşı diye mi böyle bilmiyorum ama, Ferro Abbas’ın Diyarbakır’da devletin kültür merkezinde konseri var. Şunu anlatmaya çalışıyorum. Komple devletin, şu an hükümetin böyle bir tavrı yok. Devletin içinde bir grup, bir grup derken ciddi bir grup. MHP, Ak Parti’nin içinde MHP gibi düşünen insanlar, bu kazanımları geriye almak istiyor. Peki biz ne yapacağız? Biz topyekûn hepsini karşımıza alacağımıza halen bu desteği veren, mesela bu izni işte Diyarbakır Valisi verdi. Bunlara destek olup, köstek olan, engelleyenlere karşı birlikte duracağız.

Tek bir devlet yok

Türkiye’de tek bir devletten bahsetmek mümkün değil.  Ergenekon, Balyoz davalarında 68 tane general, daha çok ulusalcı, Kemalist, laikçi diye tanımlanan general tutuklandı cezaevine kondu. Albay, yarbay, onbaşı, yüzbaşı, binbaşı saymıyorum. Ne oldu sonra? Sonra tekrar devran değişti. Devletin içindeki güç dengesi değişti. Bu 68 general dışarı çıktı. Gülen taraftarı olduğu söylenen 250’ye yakın general tutuklandı veya görevden alındı. Zaten 350  general var. 5.000 hakim savcı görevden alındı veya tutuklandı. Askeriyenin yüzde 70 yüzde 80’i, adliyenin yüzde 35’i, polisin bilmem ne kadarı, üst kadroları diyorum. Onun için hiçbir zaman son 200 yıldır tek bir devlet, tek bir anlayış, tek bir grup olmadı.

Ya arkadaş şimdi böyle bir mücadele mümkün mü? Mümkün değil. Ne yapacağız? Dağa mı çıkacağız? Mecburen sürdüreceğiz bunu. Başka yolumuz yok ki. Başka bir çare yok. Bırakalım ne yapalım? Devrim, savaş, gerilla, dinamit, direniş… Arkadaş bu yollar yol değil. Bunlar denendi. Bolivya’da da denendi, Nikaragua’da da denendi, Türkiye’de de denendi. Ne olursa olsun yani sonuçta mümkün mü değil mi, bu demokratik mücadele genişletilecek ve mümkün kılınacak. Bunun başka bir yolu yok. Yani bunları bırakalım ne yapalım? Hepimiz dağa gidelim. Öyle bir şey çözüm değil, yol değil. Neticesi yok bunun.

Türkiye tek başına mülteci sorununu çözemez

Meşhur bir laf var. Diyor ki, Bir deli bir kuyuya bir taş atar, kırk akıllı çıkaramaz. Bu insanlar keyiflerinde durup dururken, Halep’i, Şam’ı, Kobani’yi bırakıp da Türkiye’ye gelmedi. IŞİD, Kobani’ye saldırdı. Biliyorsunuz 200.000 Kürt, 3 gün zarfında Urfa sınırından içeriye girdi. Şimdi devlet ile hükümet eleştiriliyor. Bu kadar mülteciyi niye aldın? Getirdin. Demografik yapı değişecek. Demogratif yapıdan sonra siyasi yapı değişecek. Kültürel etkileri olacak. Kucağında buldu hükümet. Ben hükümetin avukatı değilim. 1991 yılından beri Erdoğan ve bulunduğu yerlere oy vermedim. Şimdi bir bunu böyle görmek lazım.

Hayır. Bu çok açık. Peki ne yapacağız?  Sabahtan akşama kadar burada tartışalım. Diyelim ki işte Suriye karışmasaydı bu insanlar gelmezdi. İşte devlet Suriye’ye veya hükümet Suriye’ye müdahale etmeseydi bu işler böyle olmazdı. Tamam. Doğru. Peki bunun bugüne, çözüme bir faydası var mı? Neticede 4 milyona yakın, resmi rakamlar 3 Milyon 800 Bin diyor. Gayri resmîlerle beraber 4 milyona yakın Suriyeli, 1-2 milyon kadar Afgan, Kazak, Kırgız her ne ise her taraftan gelen var. Çeçen, Çerkez. Toplam 5.5-6 Milyon Türkiye’nin bir göçmen sorunu var. Bu son 10 senede, 15 senede Türkiye’ye gelen bir insan topluluğu var. Şimdi bu nasıl yönetilecek? Tartışılması gereken bu. Siz bunların hepsini tutup ellerinden, kollarından götürüp sınıra koyamazsınız. İkinci bir savaş çıkarır. Bu insanların işi var, aşı var, okulu var, çocuğu var. Bir şekilde kurduğu bir düzen var. Gideceği yerde bunların hiçbiri yok. Afganistan’ı bir kenara bırakalım. Suriye’de nasıl bir ortam olursa, bu insanlar geri dönebilir. Bir bunun siyasetini ortaya koyalım. Hani kim ile görüşülecek, ne yapılacak, Amerika ile, Rusya ile, İran ile, Esad ile. Yapılarla, örgütlerle. Bir proje ortaya çıkartmak. Bu da tek başına Türkiye’nin yapabileceği bir şey değil. Yani Rusya müdahil olmadan, Amerika müdahil olmadan.

Esad yönetimi ile diyalog kurulmamalı

Hayır. Asla onu demiyorum ben. Asla onu demiyorum. Bunu diyenlere de hem kızıyorum hem de gülüyorum. Esad ile barışın. Tamam haydi barışalım. Nasıl barışalım?

Beşar Esad da bir yönüyle elinde bulundurduğu güç ile bu halde. Devrimci ruhu çok iyi olduğundan, dürüst ya da demokrat bir insan olduğundan değil. Gücü var.

Şu an Beşer Esad, İran’sız bir şey yapamaz. Çünkü bütün Suriye’yi finanse eden, para veren, silah veren, adam veren, general veren İran. Kaç tane general çatışmalarda öldü, İranlı general. Dolayısıyla gücü var sahada. Sonuçta konuşacaksınız. Beraber bir orta yol bulmaya çalışacaksınız. Benim dediğim bu yol, Esad ile barışalım, gidelim. Oraları Esad’a terk edelim değil.

Hatay Belediye Başkanı’nın açıklamaları yalan, dezenformasyon

Suriye, nasıl bir Suriye olmalı ki Türkiye’deki bu dengeleri değiştiren göçmenlerin önemli bir kısmı tekrar kendi memleketine dönsün. Bu adamlar da Türkiye’de kalıyor. Kaldıkça da kökleşiyor. Evlilikler oluyor, ticaretler oluyor. Mülk alıyor. O zaman bu içerideyken durumu nasıl yönetebiliriz? Yani tekrar dönüş söz konusu olana kadar biz Türkiye’nin içindeki bu yapıyı nasıl en az sorunlu hale getirebiliriz, sorunlarını çözeriz?

Hatay Belediye Başkanı çıktı bir sürü laf dedi. İşte 10 sene sonra Hatay’ın Suriyeli bir Belediye Başkanı olur. Yok nüfus Türkiye’deki Suriyeliler 35 Milyona çıkacak. Bu rakamların matematik ile alakası yok. Yalan. Tamamen dezenformasyon. Tamamen başka şeylere hizmet eden rakamlar.

Muhalefet çıkıp bir normalleştirme projesi ortaya koyacak

Çözüm arayan bir siyasetçi, bir devlet adamı gözüyle bakalım. Mevcut hükümet, her şeyi doğru yapıyor diyemeyiz. Yanlışlıklar diz boyu. Ekonomiden, sağlıktan, milli eğitimden, dış politikadan, adalet, yargı, mahkeme sistemine kadar.  Muhalefet çıkıp bir normalleştirme projesi ortaya koyacak.  Yoksa ben şimdi buradan hükümeti eleştireyim. Ucuz, boş, beleş politikacılar gibi. Hükümet iyi olsa zaten devam edecek.

Ali Babacan’ın ifadeleri yusyuvarlak

Ali Babacan şunu diyor, biz bu işi iyi biliyoruz. Dünya da bizi tanıyor. Dünyada da para var. Türkiye’nin sorunu, demokrasi ve güvence sorunu. Biz bu demokratikleşmeyi yaparsak ve güvenceyi de verirsek para gelir. Al buradan yak. Yusyuvarlak bir ifade. Peki sen ne zaman gelirsin? Ne zaman normalleşir? Demokratik ülke dediğin ülkenin şartları, standartları nedir? Kürt meselesi nedir? Alevi nedir? Neyi nasıl çözeceksin? Cezaevleri dolu, bunları nasıl boşaltacaksın. Bir genel af mı çıkartacaksın? Kısmi bir infaz indirimi mi yapacaksın daha önce olduğu gibi. Yoksa yeniden yargılama sürecini mi açacaksın bütün siyasi davalarda? Bunların hiçbirisi yok. Para var, beni severler. Ben gelirsem para da gelir. Böyle bir şey ciddi bir karşılık bulabilir mi? Onun için 6’lı masa olumlu. Toplantılarının devam etmesi lazım ama bu toplantıların artık seçim yaklaştıkça ki son 12 aya girdik aşağı yukarı. Artık her toplantıda masaya bir şeylerin konulması lazım.

Genel Af bir ihtiyaç

Şimdi ihtiyaç kesin ama nasıl bir genel af. Bu affın toplum vicdanını yaralamaması lazım. Affın 2 önemli kanadı vardır bana göre. Bir, kader mahkumları dediğimiz kesimdir. İstemeyerek, bilmeyerek, kaza, şartlar gereği bir suça bulaşmış insanlardır. İkincisi de devlete karşı işlenmiş suçlardır ki bunların da büyük bir kısmı siyasi suçlardır. Yani devlet herhangi bir holding patronunun milyar dolarlık vergi borcunu çizebiliyor. Yaptılar bunu biliyorsunuz. Kaç sefer yaptılar. Peki sen milyar dolarlık vergi borcunu çiziyorsun. Niye? Devlete karşıdır. Ben bu suçu devlet olduğum için çizdim. Sen öylesin ama bu kimin parası? Halkın parası. Onun için devlete karşı işlenmiş suçlarda bile birinci etapta olanlar siyasi suçlar. Yani geçmişte taş attığından dolayı herhangi bir eylemde, bir sokak gösterisinde, örgüt üyeliğine sokulup 9 yıl ceza alan 14-15 yaşında çocuklar olmuş. Yani affın muhatabı 2 kesimdir. Bir, kader mahkumlarıdır. İki, siyasi suçlardır tırnak içinde. Suç olmayan suçlardır.

Şimdi şöyle diyeyim. Duyum ayrıdır. Dedikodu ayrıdır. Bilgi ayrıdır. Ben hayatım boyunca bunları birbirinden ayırmaya çalıştım. Şimdi ben af var, bilgim var deyip kendim de dahil. Çünkü ben müebbet ile yargılanıyorum ve işte istinafta bekleyen cezalarım var. Kendime de boş bir ümit vermek istemem. Ben de şu an mahkumum. Şimdi duyumlarım var ama bu duyumlarım bilgi seviyesinde değil. Yani diyelim ki işte ben Adalet Bakanı’ndan bir şey duydum. Şöyle bir şey hazırlıyorlar. Böyle bir bilgi sahibi değilim. Ama Cumhuriyet’in özellikle 100. yılı da geliyor. Çok böyle birikmiş cezaevleri tıka basa dolu. Eski tabirle istiap haddinin yüzde 25 yüzde 30 üzerinde bir hükümlü, tutuklu mahkum var. Bunlar bilgi değil. Doğrulatılmış şeyler değil ama seçimler yaklaştıkça ben bu af meselesinin de 2023 yılı içerisinde hem muhalefet tarafından hem iktidar tarafından dillendirileceğini, bir genel af olmasa bile biraz önce de söyledim. İnfaz indirimi, yeniden yargılama, dosyaların yeniden görülmesi .. vs Bunun çok metotları var. Bu şekilde bir yasal değişikliğin gündeme geleceğini tahmin ediyorum.

Seçimin zamanını sadece Erdoğan’ın kazanma ihtimali belirleyecek

Bence seçimin tarihini Sayın Erdoğan belirleyecek. Sayın Erdoğan da neye göre belirleyecek, kazanma ihtimaline göre. Kazanma ihtimali de şu anda da 3 ay sonra da, hatta normal zamanında yapılacak bir seçimde de yüzde 100 garanti değil. Benim başından beri tahminim ki çok kimse ile tartıştım ben bu konuda. Çünkü 4 yıldır ilkbaharda seçim olacak, sonbaharda seçim olacak diye muhalefet tabiri caizse halka gaz veriyordu. Ben ilk günden beri seçimlerin normal zamanında olacağını düşünen az sayıdaki kişilerdenim. Ben çok olağanüstü hükümetin lehine bir tablo olmadığı müddetçe 3-5 ay zarfında, ben erken seçim beklemiyorum. Olacağını da tahmin etmiyorum. Onu da söyleyeyim. Öyle olağanüstü bir iyi durumun çıkacağını da hükümet açısından düşünmüyorum. Dolayısı ile benim tahminim seçimler zamanında olur. Zamanında derken bir şey daha tartışıyorlar. İşte 1 ay bile önceye alınsa bu Sayın Erdoğan 3.sefer aday olabilir mi olamaz mı, onu engellemek için belki 1-2 ay öne alıp, o 1-2 ay zaten artık herkes seçimin içindedir. Kasım ayından sonraki her seçim zaten zamanında seçim.

HER TÜRLÜ HİLE HURDA İÇİNDE KIRAN KIRANA BİR SEÇİM OLACAK

Her türlü hile hurda içinde kıran kırana bir seçim olacak

Bu iktidar mücadelesi, bu 2023’teki seçimler kıran kırana bir seçim. Bu sadece Türkiye’de Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nun yarışması değil. Avrupa Birliği, Amerika, Rusya, Çin, Orta Doğu’daki hesaplar, Suriye…Ne varsa hepsi bunun içinde. Onun için sıradan bir seçim değil. Kim başbakan olacak, kim cumhurbaşkanı olacak kavgasından ziyade dünyadaki ve bölgedeki, yani Orta Doğu’daki güç dengesinin akışını, eksenini belirleyecek veya etkileyecek bir seçimdir. Onun için bu seçimde herkes devrede olacak. Herkes derken, hem içeriyi hem dışarıyı kastediyorum. Her türlü senaryo, entrika, hile, hurda devrede olacak. Sadece hükümet açısından demiyorum. Muhalefet de. Şimdi bu iddialar çoktan beri söyleniyor.

Sokakta bile söylenemeyecek laflar, siyasetçiler tarafından birbirine söyleniyor

En böyle yalın şekliyle dile getiren Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ oldu. Hatta Ümit Özdağ biraz daha açtı bu mevzuyu. Süleyman Soylu’nun, başbakanlığı döneminde Ahmet Davutoğlu’nun bir çok karanlık işe en azından şahit olduklarını ve bunları açıklamaları gerektiğini söyledi. Mesele net bir cümle kurdu. Dedi ki, Ankara Garı’ndaki bombayı kim getirdi? Demek ki Ümit Özdağ’ın bildiği bir şeyler var ki bunu soruyor. Kendi de açıklamıyor. Bazıları hendek olayının işte yine bir komple teorisi olduğunu söylüyor. Devletin içindeki derinlerin paslaştığını söylüyor. Bu Suriye meselesinin seçim döneminde bir çıkarma olabileceğini ve Türkiye’nin Suriye’de bazı yerlere yeniden asker çıkarabileceğini söylüyorlar. Ben de bu dedikoduları tek tek saymak istemiyorum. Zaten bunlar yazılıyor açık seçik. Ümit Özdağ’ınki çok açık. Süleyman Soylu da çıktı dedi ki bu MOSSAD ajanıdır, hayvandan aşağı bir isimdir. Sokakta bile söylenemeyecek laflar, şimdi siyasetçiler tarafından birbirine söyleniyor. Bunların ne kadarı doğrudur, ne kadarı yanlıştır, MOSSAD ajanı mıdır değil midir benim gibi sizin gibi insanların bunları bilmesi mümkün değil. Devletin elinde bir bilgi varsa açıklaması lazım. Ümit Özdağ’ın elinde Ankara Garı’ndaki bomba ile ilgili kim götürdü, nasıl götürdü varsa bilgisi söylemesi lazım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu