Dünya

Almanya, Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için gaz tedariki konusunda Katar ile görüşüyor

Almanya ve Katar, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Rus enerji kaynaklarına daha az bağımlı olmaya çalışırken, her iki taraftan hükümet yetkilileri Pazar günü yaptığı açıklamada, uzun vadeli bir enerji ortaklığı müzakereleri yürütüyorlar.

Almanya, bir ortaklığın kesinleştiğini söyledi, ancak Katar bir anlaşmanın tamamlandığını söylemekten geri kaldı.

Rusya, Almanya’nın en büyük gaz tedarikçisidir ve Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, komşusu Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ülkesinin Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmak için çeşitli girişimlerde bulunmuştur.

Emiri mahkemesi Pazar günü yaptığı açıklamada, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Thani’nin Pazar günü Habeck’i kabul ettiğini ve iki ikilinin özellikle enerji sektöründe ikili ilişkileri geliştirmenin yollarını tartıştığını söyledi.

Devlete ait petrol ve gaz şirketi QatarEnergy tarafından yapılan açıklamaya göre, Katar, her iki ülkeden şirketlerin “uzun vadeli LNG arzı konusunda yeniden görüşmelere başlayacaklarını ve ilerleyeceklerini” söyledi.

Berlin’deki Alman ekonomi bakanlığı sözcüsü bir anlaşmanın tamamlandığını doğruladı.

Sözcü, “(Habeck) ile Katar’a gelen şirketler artık Katar tarafı ile sözleşme görüşmelerine girecek” dedi.

Katar yaptığı açıklamada, yıllardır Almanya’ya tedarik sağlamaya çalıştığını ancak görüşmelerin hiçbir zaman somut anlaşmalara yol açmadığını söyledi.

Almanya kısa süre önce iki LNG terminali inşa etme planlarını açıkladı. Şu anda terminali olmayan Almanya, Katar’dan doğrudan LNG sevkiyatı alamamaktadır.

Habeck ayrıca Doha’da Katar’ın Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad Sherida Al-Kaabi ile bir araya geldi ve burada dünyanın en büyük doğal gaz ihracatçılarından biri olan Katar ile Almanya arasındaki enerji ilişkileri ve işbirliği ve bunları geliştirmenin yolları ele alındı. El Kaabi.(Reuters)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu