Ortadoğu

Almanya Parlamentosu Ezidilere yönelik soykırımı tanıdı


ERBİL (K24)

AFP’ye konuşan Alman Federal Meclisi Üyesi ve Yeşiller Partisi Milletvekili Max Lucks, hayatta kalan Ezidilerin durumuna dikkat çekerek, “Onlar hala tehlikede” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Federal Meclisi (Bundestag), IŞİD’in Ezidi Kürtlere karşı işlediği suçları soykırım olarak kabul etti. Yeşiller Partisi’nden bir milletvekili de “Hedefimiz Ezidi halkına güvenli ve huzurlu bir yaşam sağlamak olmalıdır” dedi.

Alman T-Online internet sitesinde yer alan habere göre, Almanya parlamentosu, talep komitesinin bu suçları resmen “soykırım” olarak tanıma önerisini oybirliğiyle kabul etti.

Almanya Parlamentosundaki Yeşiller grubunun üyeleri bu kararı memnuniyetle karşıladı.

Almanya’da çok sayıda Ezidi Kürt yaşıyor. Ezidi topluluğu Almanya’da büyük ve aktif bir topluluk olarak bulunuyor.

Daha önce Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Kanada ve Hollanda IŞİD’in Ezidilere karşı işlediği suçları soykırım olarak tanımıştı.

Geçen yıl Kasım ayında bir Alman mahkemesi de eski bir IŞİD üyesine Ezidi Kürtlere karşı soykırım yapmak suçuna iştirak etmekten ömür boyu hapis cezası vermişti.

IŞİD’den sağ kurtulan Nobel Barış Ödülü sahibi Ezidi Kürt kızı ve aktivist Nadiya Murad, Alman parlamentosunun kararını IŞİD’in suçlarını soykırım olarak tanıma çabalarının “zaferi” olarak nitelendirdi.

Alman Parlamentosu’nun bu kararı, geçtiğimiz Mayıs ayında Birleşmiş Milletler’e bağlı bir araştırma ekibinin IŞİD’in Ezidi Kürtlere soykırım yaptığını gösteren “açık ve güvenilir belgeler var” diye açıkladığı bir döneme denk geliyor.

EZİDİ SOYKIRIMI

3 Ağustos 2014’te Ezidi Kürtlerin yaşadığı Şengal’e saldıran DAİŞ örgütü, binlerce masum Ezidi’yi katlederek toplu mezarlara gömmüş, binlercesini de kaçırmıştı.

Kaçırdıkları Ezidi erkeklerinin çoğunu infaz eden, kadın ve kız çocuklarını ise köle pazarına satan DAİŞ’in elinden kurtulan kişiler, yaşananları uluslararası kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine anlatarak seslerini dünyaya duyurdu.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti de Duhok merkezli Kaçırılan Ezidileri Kurtarma Ofisi’ni kurarak, DAİŞ’in kaçırdığı kişileri kurtarmak için çaba gösterdi ve bu sayede kaçırılan kişilerin yarısından fazlası ailelerine kavuştu.

Halen 3 bin dolayında Ezidi Kürt’ün akıbeti bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu