Dünya

Almanya IŞİD’in Ezidi katliamını soykırım olarak tanıdı

Almanya’da meclis IŞİD’in Suriye ve Kuzey Irak’ta Ezidilere yönelik katliamlarını soykırım olarak tanıdı.

 DW Türkçe’nin haberine göre ,Almanya’da Federal Meclis, radikal İslamcı IŞİD’in Irak ve Suriye’de Ezidilere yönelik katliamlarını soykırım olarak tanıdı. Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den oluşan koalisyon hükümeti ile ana muhalefetteki Hrıstiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) hazırladığı karar tasarısı, mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

Radikal İslamcı IŞİD, 2014 yılında, Ezidilerin yüzyıllardır yaşadığı Irak’ın kuzeybatısındaki Sincar bölgesini işgal etmişti. İşgal sırasında IŞİD’in öldürdüğü Ezidilerin sayısının 5 binden fazla olduğu tahmin ediliyor.

Binlerce Ezidi yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kalırken IŞİD’in eline geçenlerin bir kısmı köleleştirilmiş, kadın ve çocuklara sistematik olarak tecavüz edilmişti. Yaklaşık 3 bin Ezidinin halen IŞİD üyelerinin elinde ya da kayıp olduğu tahmin ediliyor.

Alman parlamentosunda bugün kabul edilen kararda “Alman Federal Meclisi IŞİD’in işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı suçların mağdurları önünde eğilmektedir” dendi.

Meclisin IŞİD üyelerinin işlediği suçları ‘Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ndeki tanım uyarınca bir soykırım olarak’ tanıdığı belirtildi.

Dünya genelinde en büyük Ezidi diasporasının Almanya’da yaşadığına dikkat çekilen kararda ayrıca “Ezidilere yönelik soykırıma yönelik kamuoyunun dikkatini çekmek ve soykırımın hatırlanmasını sağlamak Almanya’nın toplumsal sorumlulukları arasında olmak zorundadır” denildi.

Federal Meclis’in aldığı karar hukuken bağlayıcı bir karakter taşımamakla birlikte tarihi ve politik bir anlama sahip.

Federal Meclis’teki oturuma Berlin’de Ezidi delegasyonuyla birlikte temaslarda bulunan Ezidi Miri Hazım Tahsin Said Beg de katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu