Politika

AK Parti’de yeni kabinenin hesapları yapılmaya başlandı: Mehmet Şimşek’in ismi gündemde

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasının ardından AKP’de kabineye girecek isimlerin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Ekonomi gazetesinin haberine göre, AKP ‘de yeni kabinenin nasıl şekilleneceği, hangi dengelerin gözetileceği konusunda farklı değerlendirmelerin yapıldığı AK Parti kulislerinde geçmiş dönemdeki tecrübeler dikkate alınarak, kabine üyelerinin ağırlıklı olarak siyasetten gelen yani AK Parti içindeki isimlerden oluşması öngörülüyor. İş dünyası, sivil toplum kuruluşları, teknokrat gibi siyaset dışındaki isimlerin kabinede çok fazla yer bulması beklenmiyor.

AK Parti’de yeni sistemin uygulandığı ilk dönemde siyasetten gelmeyen yani parti dışından görevlendirilen bakanların birkaçı dışındakinin başarılı olamadığı görüşü sıkça dile getirilmişti. Yapılan pek çok toplantıda da milletvekilleri tarafından siyasetten gelmeyen bakanların, milletvekilleri, seçmen ve parti yönetimiyle diyaloğunun zayıf kaldığı, taleplerin karşılanması noktasında gecikmeler yaşandığı yönündeki şikayetler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin ardından önceki gün katıldığı bir televizyon programında kabine ile ilgili çalışmalara başladığını belirtirken güçlü kabine vurgusu yaptı. Erdoğan, “Bizim mevcut kabinemiz büyük bir sınav verdi ama yeni dönem belki biraz daha farklı olacaktır. Güçlü bir kabine ile yeni dönemde mevcut eksikliklerimizi de gidermek suretiyle Türkiye Yüzyılı’na devam etmek istiyoruz” açıklaması ile kabinenin nasıl şekilleneceğinin işaretini verdi.

Kulislerde, deprem bölgesinin yeniden inşa süreci ve İstanbul’da yürütülen kentsel dönüşüm de dikkate alınarak Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’un yeniden kabinede yer alabileceği dile getiriliyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile EYT sürecinde öne çıkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de kabineye dönme ihtimali bulunan isimler arasında sayılıyor.

Diğer senaryo: Kabine tamamen yeni isimlerden oluşur

AKP kulislerindeki diğer bir senaryoya göre; Cumhurbaşkanı, milletvekillerinde istisnasız olarak uyguladığı üç dönem kuralı gibi kabinede de eski isimlerin hiçbirine yer vermeyecek. Yeni kabine tamamen yeni isimlerden oluşacak.

“Ekonomi kadroları nasıl şekillenecek? ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı çalışmalara destek verdiğini açıkladığı, Batman mitingine de gelen, Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı yapmış olan Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetiminde yer alacağı beklentisi bir süre kulislerde dile getirildi. Ancak, Şimşek siyasete geri dönmeyeceğini açıklamıştı. Buna rağmen Şimşek seçeneği, hem siyasi hem de ekonomi çevrelerinde hala konuşulmaya devam ediyor.

Ekonomi kurmayları arasında üç dönem kuralı nedeniyle meclis dışında kalan Cevdet Yılmaz, Mustafa Elitaş, Vedat Demiröz bulunuyor. Seçim beyannamesini hazırlayan ekip içerisinde bulunan eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ismi de bakanlık için geçiyor.

Öte yandan, cumhurbaşkanı yardımcılığı için Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un adı da ön planda. Yine üç dönem kuralı nedeniyle Meclis dışında kalan grup başkanvekilleri Bülent Turan, Yılmaz Tunç, Genel Başkan Yardımcıları Ali İhsan Yavuz, Fatih Şahin kabinede yer alabilecek isimler arasında sayılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu