Makaleler

Ahmet Hakan: Erdoğan’ın hamlesinin arka planında ne var?

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, AK Parti’nin Yeniden Refah Partisi ve HÜDA-PAR’ı Cumhur İttifakı’na dahil etme çalışmaları hakkında yazdı.

Ahmet Hakan’ın dünkü yazısının ilgili kısmı şöyle:

Bazıları Erdoğan’ın HÜDA-PAR ve Yeniden Refah’ı saflarına neden kattığını ya da katmak istediğini anlamıyor. Erdoğan’ın buradan oy kaybedeceğini düşünüyorlar. Oysa bu iki partiyi de saflarına almak istemesi, Erdoğan’ın üzerinde iyi düşünülmüş planı. Bir anda ortaya çıkmış bir plan da değil bu. Uzun süredir çalışıyor üzerinde. Peki amaç ne?

YENİDEN REFAH

Bu partiyi ittifak çatısı altına alarak Saadet Partisi’nin duruşunu bozmak istiyor Erdoğan. “Milli Görüşçüler karşı tarafta” algısını kırmak istiyor. Ayrıca Yeniden Refah’ın her ankette çıkan hatırı sayılır bir oy potansiyeli var. O kadar ki oyları Saadet’in de Davutoğlu’nun da Babacan’ın da önünde.

HÜDA-PAR

Dindar Kürtleri etkileyebilecek bir parti HÜDA-PAR. Tartışmalı tarafları yok mu? Tabii ki var. Geçmişiyle ilgili sorunlar yok mu? Tabii ki var. Programında kabul edilmeyecek hususlar yok mu? Tabii ki var. Ama bu partinin dindar Kürtler üzerinde olumlu bir etkisi olacağı da kesin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu