Connect with us

Ortadoğu

AFP yazdı: İran’da ‘ahlak polisi’ kaldırıldı

AFP’nin duyurduğu son gelişmeye göre Başsavcı Muhammed Cafer Montazeri, “Ahlak polisinin yargıyla hiçbir ilgisi yoktur” diyerek ahlak polisinin kaldırıldığını söyledi. ISNA haber ajansında da yer alan Montazeri’nin açıklaması, başörtüsü düzenlemesi hakkında “hem parlamento hem de yargının konu üzerinde çalıştığını” söylemesinden bir gün sonra geldi.

Başsavcı Perşembe günü yaptığı açıklamada, İran parlamentosu ve Yüksek Kültür Konseyi’nin başörtüsü hakkındaki görüşlerini 15 gün içinde açıklayacağını söyledi.

Üç ay önce, Doğu Kürdistan’ın Seqiz kentinden genç Kürt kadını Jina Mahsa Amini, İslami kurallara göre başörtüsünü “düzgün” takmadığı gerekçesiyle İran güvenlik güçleri tarafından işkenceye uğrayarak beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Olayı protesto amaçlı sokaklara inen İran ve Doğu Kürdistan halkından yaklaşık 400 kişi öldürüldü ve binlerce kişi yaralandı ve gözaltına alındı.

Resmi adıyla Gasht-e Ershad ya da “Rehberlik Devriyesi” olarak bilinen ahlak polisi, sertlik yanlısı Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde kadınların başını örten “tesettür kültürünü yaymak” amacıyla kuruldu. Birimler 2006 yılında devriyeye başladı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir