Ortadoğu

“Afganistan yönetimi, Kabil Havaalanı’nın işletmesi için Türkiye yerine BAE’yi tercih etti”

Afganistan’daki İslam Emirliği yönetiminin, Kabil Havaalanı işletmesi için Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile anlaşmak üzere olduğu bildirildi.

Taliban ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yürütülen müzakereler hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, Körfez ülkesi BAE, Kabil Havalimanı ve Afganistan’daki diğer bazı havaalanlarını işletmek için bir anlaşmaya varmak üzere. Reuters’ın haberine göre, anlaşmanın gelecek haftalarda resmiyete kavuşması bekleniyor.

BAE ile varılması muhtemel anlaşma doğrultusunda Afganistan topraklarında yabancı unsur istemeyen İslam Emirliği yönetiminin talebi dahilinde havaalanlarındaki güvenlik Afganlar tarafından sağlanacak.

İslam Emirliği yönetiminin Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı bir sözcünün, havacılık güvenlik ihalesinin BAE ile gerçekleştiğini doğrularken, hava trafik yönetimi üzerine görüşmelerin sürdüğünü aktardı.

İslam Emirliği yönetimi havaalanının işletmesi için daha önce Türkiye ve Katar ile görüşmeler gerçekleştirmişti.

Ancak ihalenin yalnızca BAE’ye verileceği ifade ediliyor. BAE daha önceki müzakerelerde de havaalanlarının işletilmesi konusunda diğer ülkelerden daha fazla öne çıkıyordu.

Reuters kaynakları, anlaşmaya varılması halinde BAE’nin Katar karşısında daha üstün bir konum elde edeceği yorumunda bulundu.

Anlaşmanın, Taliban’ın kuraklık, yaygın açlık ve ekonomik krizle sarsılan Afganistan’ın dış dünyadan izolasyonunu hafifletmesine yardımcı olacağı değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu