Connect with us

Ortadoğu

ABD’li general: Kürdistan Bölgesi ile çalışmaya devam edeceğiz

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı(IKYB) Neçirvan Barzani, ABD Savunma Bakanlığı Kıdemli Yetkilisi ve Savunma Ataşesi Tuğgeneral Keith C. Phillips ve beraberindeki heyeti bugün başkent Erbil’de kabul etti.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Irak’taki güvenlik durumu ve IŞİD tehdidine karşı mücadelenin ele alındığı kabulde, özellikle güvenlik boşluğu olan bölgelerde Peşmerge ile Irak ordusu arasındaki işbirliği ve koordinasyonun öneme vurgu yapıldı.

Peşmerge Bakanlığı bünyesindeki reform süreciyle ilgili son gelişmelerin değerlendirildiği kabulde, taraflar Peşmerge Güçlerinin birleştirilmesinin öneme değinerek ABD’nin reform süreci ile Peşmerge’nin eğitimine verdiği desteğin devam etmesi konusunda fikir birliğine vardı.

Konuk heyet, IKYB Başkanı Neçirvan Barzani’nin Peşmerge’nin birleştirilmesi ve reform sürecindeki rolüne atıfta bulundu.

IŞİD ile mücadele ve örgütün yok edilmesinin ABD için öncelik olmaya devam edeceğine vurgu yapan konuk heyet, bu hedefe ulaşmak için ABD’nin Irak, Kürdistan Bölgesi ve bölgedeki ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini yineledi.

Heyet ayrıca Peşmerge ve Irak ordusu arasındaki işbirliğini övdü.

Erbil-Bağdat ilişkileri, Suriye’de IŞİD’in oluşturduğu tehdit ve El-Hol Kampı’ndaki durum, Ukrayna’daki gelişmeler ve tarafları ilgilendiren diğer konular kabulde ele alınan diğer başlıklar oldu.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir