Dünya

ABD hava sahasını Rus uçaklarına kapattı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısında yedinci güne girilirken Moskova’ya yönelik yeni yaptırım kararları gelmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri saldırısı nedeniyle ABD’nin hava sahasını tüm Rus uçaklarına kapattığını duyurdu

ABD Kongresinde Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ortak oturumunda ilk kez “Birliğin Durumu” konuşmasını yapan Biden, ülkesinin hava sahasını Rus uçaklarına kapattıklarını duyurdu. Biden, ABD birliklerin ‘Rus güçleriyle çatışmaya girmeyeceğini’ de yineledi.

Biden, bir haftadır Ukrayna’yı desteklemek için çeşitli adımlar attıklarını söyledi.

Biden’ın açıklamaları şöyle:

“Bu gece Amerikan hava sahasını tüm Rus uçuşlarına kapatarak Avrupalı ortaklarımıza katılıyoruz. Bu da Rusya’yı daha çok izole edip, ekonomisinde daha çok baskı oluşturacaktır.

ABD birlikleri Rus güçleriyle çatışmaya girmeyecek. Altı gün önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendi tehditkar yollarında ilerleyebileceğini düşünerek, özgür dünyanın temellerini sarsmaya başladı fakat çok yanıldı.

ABD’li şirketleri ve tüketicileri Rusya’ya yönelik uygulanacak yaptırımların etkisinden korumak adına elimizdeki her aracı kullanacağız. Ukrayna’ya 1 milyar dolardan fazla doğrudan yardım sağlıyoruz.

Putin, Ukrayna’ya saldırdı ama duvara tosladı, Ukraynalılara tosladı. Rusya’ya acı çektiriyoruz ve Ukrayna halkını destekliyoruz. Putin artık dünyadan her zamankinden daha fazla izole edilmiş durumda. Savaş alanında kazanç elde edebilir, ancak uzun vadede sürekli olarak yüksek bir bedel ödeyecek.

NATO ülkelerinin her bir karış toprağını savunacağız. Ukrayna’ya desteğimiz bitmeyecek.”

‘RUS OLİGARKLARIN MAL VARLIKLARINA EL KOYULACAK’

“Rus oligarkların suçlarıyla mücadele için bir görev gücü oluşturacağız ve mal varlıklarına el konulacak.

Enerji fiyatları artacak. Stratejik Petrol Rezervi’nden 30 milyon varil petrolün serbest bırakılacak.

Diktatörler saldırganlıklarının bedelini ödemediğinde, daha çok kaosa yol açarlar, yollarına devam ederler. Amerika’ya ve dünyaya yönelik tehditler de artmaya devam eder. Bu nedenle NATO ittifakı 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da barış ve istikrarı güvence altına almak için kuruldu. ABD, diğer 29 ülkeyle birlikte NATO’nun bir üyesidir. Bunun bir anlamı var. Amerikan diplomasisinin bir anlamı var. Amerikan çözümünün bir anlamı var

Rusya’ya karşı çok dikkatli ve kapsamlı hazırlıklar yapıyoruz. Avrupa, Asya, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Afrika’dan ülkelerle koalisyon kurduk.”

“ASKERİ GÜÇLERİMİZ UKRAYNA’DA RUSYA’YA KARŞI HERHANGİ BİR ÇATIŞMADA YER ALMADI, ALMAYACAK”

Rusya borsalarının yüzde 40 değer kaybına uğradığına ve borsa işlemlerinin hala askıda olduğuna işaret eden Biden, “Rus ekonomisi sersemlemiş durumda ve bunun tek suçlusu Putin.” dedi.

Biden, ABD’nin Ukrayna’ya askeri, ekonomik ve insani yardım sağlamaya devam ettiğinin ve edeceğinin altını çizerek “Şu konuda açık olayım. Askeri güçlerimiz Ukrayna’da Rusya’ya karşı herhangi bir çatışmada yer almadı, almayacak. Askerlerimiz Avrupa’ya Ukrayna’da savaşmak için değil, Putin’in batıya ilerlemeye karar vermesi durumunda NATO müttefiklerimizi savunmak için gidiyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin NATO müttefiklerine destek amacıyla Amerikan kara, hava ve deniz kuvvetlerini Polonya, Romanya, Litvanya, Letonya ve Estonya dahil NATO ülkelerine konuşlandırdığını anımsatan Biden, “ABD ve müttefikleri kolektif güçlerinin tüm gücüyle NATO ülkelerinin her bir santim toprağını savunacaktır.” mesajını verdi.

Gelecek günlerin Ukrayna halkı için zor geçeceği uyarısında bulunan Biden, “Biden şiddet ve kaosun fitilini ateşledi. Sahada belki bazı kazançlar elde edebilir ama bunun için uzun vadede yüksek bedeller ödemeye devam edecek.” diye konuştu.

Biden, 30 yıldır bağımsız olan Ukrayna halkının özgürlüklerini ellerinden almak isteyenlere hoşgörü göstermediğini belirterek “Rus bir diktatör, yabancı bir ülkeyi işgal ediyor ve bunun bedelini ödeyecek.” dedi.

ABD’nin Rus ekonomisini hedef alırken Amerikan iş gücünü ve tüketicilerini de koruyacağını belirten Biden, bugün stratejik petrol rezervlerinden 30 milyon varil petrolü kullanıma açtıklarını ve gerekirse daha da fazlasını yapacaklarını kaydetti.

BİDEN, UKRAYNA İLE İRAN’I KARIŞTIRDI

Putin’in Ukrayna savaşında Rusya’nın daha zayıflarken dünyanın daha da güçlendiğine işaret eden Biden, dünyanın Ukrayna’ya destek için birleştiğini dile getirdi.

Biden, konuşmasında “Ukraynalılar” yerine “İranlılar” ifadesini kullanarak “Milletlerimiz arasında derin bağlar kuran Sayın Ukraynalı Amerikanlar, sizinleyiz. Putin, Kiev’i tanklarla kuşatabilir ancak İran halkının kalbini ve ruhunu asla kazanamayacak.” dedi.

Öte yandan ABD Ulaştırma Bakanlığı ve Federal Havacılık İdaresi, hava sahasını Rus uçaklarına kapatma kararının çarşamba gününe kadar yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Uygulamanın, herhangi bir Rus vatandaşının sahip olduğu, sertifikalandırdığı, işlettiği, kaydettirdiği, kiraladığı veya kontrol ettiği tüm uçaklar için geçerli olacağı belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu