Ortadoğu

ABD’den İran’a ‘Kürdistan Bölgesi’ çağrısı

ABD yönetimi bir kez daha İran’ın Kürdistan Bölgesi’ne yönelik füze ve dronlu saldırılarını durdurma çağrısını yineledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, yaptığı yazılı açıklamada, İran’ın son birkaç gündür Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılarını kınadıklarını duyurdu. 

Price açıklamasında, “İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğüne yönelik hak ihlalleri ve 20 – 22 Kasım tarihleri arasında Irak ile Kürdistan Bölgesi’ne yönelik ölümcül saldırıları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“ABD, Irak’ın toprak bütünlüğünün bu tekrarlanan ve utanmazca ihlalini şiddetle kınıyor” diyen Price, İran’ı daha fazla tehdit ve şiddetten kaçınmaya çağırdı. 

İran ordusu 20 Kasım’da Erbil ve Süleymaniye’deki Rojhılat partilerine ait kampları dron ve füzelerle hedef almış, saldırılarda 2 Peşmerge yaşamını yitirmişti. Dün de İran Kerkük’ün Pirde ilçesindeki Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) karargahını bombaladı. Bombalamada herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

Öte yandan İran Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpur, Kürdistan Bölgesi’ndeki Rojhılat partilerinin bulunduğu üslere ve kamplara yönelik yeni bir operasyon başlatıldığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu