Dünya

ABD ve YPG’den Suriye’de ortak tatbikat

Suriye’nin doğusundaki ABD askerleriyle PKK’nın Suriye yapılanması YPG’nin ortak askeri tatbikat gerçekleştirdiği bildirildi.

Suriye’nin doğusundaki ABD askerleriyle PKK’nın Suriye yapılanması YPG’nin ortak askeri tatbikat gerçekleştirdiği bildirildi.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ABD askerleriyle YPG güçleri, Suriye’nin doğusundaki Deyrizor bölgesi kırsalında yer alan Ebu Haşeb Çölü bölgesinde ortak askeri tatbikat başlattı.

Tank ve zırhlı askeri araçların da katılım sağladığı ortak tatbikata savaş uçakları ve helikopterler de eşlik ediyor.

ABD ordusu Aralık 2021 tarihinde de aynı bölgede YPG güçleriyle ortak askeri tatbikat gerçekleştirmişti.

Türkiye’nin müttefiği olan ABD, Suriye’de yine Türkiye tarafından “terör örgütü” olarak görülen YPG ile müttefiklik ilişkisi yürütüyor.

ABD ile birlikte Suriye’nin kuzeyindeki Rus askeri personeli de YPG güçleriyle sıkı temas içerisinde.

Teröristlere daha önce verilen eğitimler

Terör örgütü DEAŞ’a karşı kurulan koalisyon içerisinde yer alan ABD ve Fransa, Fırat’ın doğusundaki Haseke ve Deyrizor topraklarında YPG/PKK’lı teröristlere daha önce de çeşitli askeri eğitimler ve tatbikatlarla destek olmuştu.

Haseke’deki bazı ABD üslerinin yanı sıra Abdülaziz Dağı ve Spor Kompleksi bölgesi ile Deyrizor’daki Ömer Petrol Sahası bölgesi eğitim alanına dönüştü.

Daha önceki eğitimlerde, silahların kullanımı, insansız hava araçlarının (İHA) belirlediği mevkileri karadan ele geçirme, havan topu saldırısı, topçu atışı, havadan indirme ve üslere saldırıları engelleme yöntemleri teröristlere uygulamalı anlatılmıştı.

Haseke’de ABD helikopterleri için pist görevi gören spor kompleksinde de YPG/PKK’lı teröristlere uygulamalı havadan indirme eğitimleri veriliyor.

Suriye’de halihazırda ABD himayesinde hareket eden Fransız askerleri ise YPG/PKK’lı teröristlere topçu atışı eğitimleri vermişti.

Böylelikle, ABD ve öncülük ettiği koalisyon güçleri, 2015’ten bu yana binlerce YPG/PKK’lı teröriste silahlı eğitim verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu