Dünya

ABD, Türkiye’ye Rus yapımı füze sistemini Ukrayna’ya devretmesini önerdi

Reuters’in haberine göre, ABD, Türkiye ile Rusya yapımı S-400 füze savunma sistemlerini işgalci Rus güçleriyle savaşmasına yardımcı olması için Ukrayna’ya gönderme olasılığını gayri resmi olarak gündeme getirdi.

Kaynaklar, ABD’li yetkililerin geçen ay Türk mevkidaşlarına öneriyi sunduklarını ancak özel veya resmi bir talepte bulunulmadığını söylediler. Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın bu ayın başlarında Türkiye’ye yaptığı ziyarette de kısa bir süreliğine gündeme geldiğini söylediler.

Biden yönetimi, 24 Şubat’ta başlayan bir Rus işgalini savuşturmaya çalışırken, S- 300’ler ve S-400’ler de dahil olmak üzere Rus yapımı ekipman ve sistemleri kullanan müttefiklerinden bunları Ukrayna’ya devretmeyi düşünmelerini istiyor.

Analistlerin Türkiye tarafından vurulacağının kesin olduğunu söylediği fikir, Sherman ve Türk yetkililer arasında ABD ve müttefiklerinin Ukrayna’yı desteklemek için nasıl daha fazlasını yapabileceği ve ikili ilişkilerin nasıl iyileştirileceği konusunda daha geniş bir tartışmanın parçasıydı.

Türk makamları, iki NATO müttefiki arasında uzun süredir devam eden bir tartışma konusu olan Ankara’nın S-400 sistemlerinin Ukrayna’ya devredilmesine ilişkin ABD’nin herhangi bir önerisi veya önerisi hakkında yorumda bulunmadı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındılar.

Türk kaynaklar ve analistler, S-400’lerin Ukrayna’da kurulması ve işletilmesiyle ilgili teknik engellerden Ankara’nın Moskova’dan karşı karşıya kalacağı geri tepme gibi siyasi endişelere kadar uzanan sorunları öne sürerek, böyle bir önerinin Türkiye için başlangıç ​​noktası olmayacağını söylediler.

Washington, ilk teslimatın Temmuz 2019’da gelmesinden bu yana Ankara’dan defalarca Rus yapımı karadan havaya füze pillerinden kurtulmasını istedi. ABD, bir Türkiye’nin savunma sanayisine yaptırımlar uyguladı ve NATO üyesi Türkiye’yi F-35’ten çıkardı. Sonuç olarak savaş uçağı programı.

Ankara, müttefiklerin tatmin edici şartlarda silah sağlamadığı için S-400’leri tercih etmek zorunda kaldığını söyledi.

ABD’li yetkililer, Türkiye’yi Washington’un yörüngesine geri çekmek için bu anı değerlendirmek istiyor. ABD ve Türk kaynakları, şu ana kadar belirli bir teklifin ilgi görmemesine rağmen, gergin ilişkiyi iyileştirmek için “yaratıcı” yollar bulma çabalarının son haftalarda hızlandığını söyledi.

Sherman, 5 Mart’ta verdiği röportajda, “Sanırım herkes S-400’ün uzun süredir devam eden bir sorun olduğunu biliyor ve belki de bu sorunu çözmek için yeni bir yol bulabileceğimiz bir an.” dedi.

Tam olarak ne demek istediği belli değildi ve Dışişleri Bakanlığı onun yorumlarıyla ilgili soruları yanıtlamadı. Beyaz Saray, Türkiye ziyareti sırasında yapılan öneriyle ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Bu çaba aynı zamanda Biden yönetiminin Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’in Ukrayna semalarını korumaya yardım etme çağrısına yanıt verme yönündeki daha geniş girişiminin bir parçası. Diğer NATO müttefiklerinin sahip olduğu S-300’ler ve S-400’ler gibi Rus veya Sovyet yapımı hava savunma sistemleri aranıyor.

ABD düşüncesine aşina bir kaynak, Washington’un bu olasılığı gözden kaçırmasının, Ankara’nın Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden ürktüğü bir zamanda ilişkileri iyileştirmeye yönelik yenilenen çabaların bir sonucu olduğunu söyledi.

Görüşmelerde bir başka kaynak, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Ukrayna’ya yönelik kapsamlı bir saldırı planlarına ilişkin özel bir bilgi almadığını söyledi.

Türkiye, Karadeniz’de Ukrayna ve Rusya ile bir deniz sınırını paylaşıyor ve her iki ülkeyle de iyi ilişkilere sahip. İşgalin kabul edilemez olduğunu ve Ukrayna’ya desteğini dile getirdi, ancak arabuluculuk teklifinde bulunurken Moskova’ya yönelik yaptırımlara da karşı çıktı.

Analistler, Ankara’nın yakın enerji, savunma ve turizm bağlarına sahip olduğu Moskova’yı gücendirmemek için söylemini dikkatle formüle ettiğini söylüyor. Ancak Ankara, Kiev’e askeri insansız hava araçları da sattı ve daha fazla ortak üretim anlaşması imzalayarak Kremlin’i kızdırdı. Türkiye, Rusya’nın Suriye ve Libya’daki politikalarına ve 2014’te Kırım’ı ilhak etmesine de karşı çıkıyor.

Philadelphia merkezli Dış Politika Araştırma Enstitüsü’nün araştırma direktörü Aaron Stein, “Türkiye son derece keskin bir şekilde yürümeyi başardı ve bir Rus S-400’ün transferi kesinlikle ciddi bir Rus öfkesine yol açacaktır” dedi. Ve Erdoğan için S-400, Türk egemenliğinin bir sembolü haline geldi, bu yüzden onu takas etmek sadece güller ve çiçekler olmaz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu