Ortadoğu

ABD Savunma Bakanı Austin,Başbakan Mesrur Barzani ile görüştü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani ile görüştü.

ABD Savunma Bakanı Austin, IKBY Başbakanı ve Bahreyn Veliaht Prensi ile görüştü

ABD Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Austin, Bahreyn’in başkenti Manama’da her yıl düzenlenen “Manama Diyaloğu” toplantıları sırasında çeşitli temaslarda bulundu.
Austin, IKBY Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşmesinde peşmerge güçlerinin terör örgütü DEAŞ ile mücadeleye katkısı nedeniyle teşekkür etti.

Kürdistan Bölgesi Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakanı, ‘Başkan Mesud Barzani’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki rolü ve etkin konumu’nun altını çizdi.

Peşmerge’ye desteğin süreceği vurgulandı

Lloyd Austin, Kürdistan Bölgesi’nin ABD’nin önemli bir müttefiki olduğunu belirterek ABD’nin IŞİD’e karşı mücadele kapsamında başta Peşmerge olmak üzere Kürdistan Bölgesi’ne verdiği desteğin devam edeceğini vurguladı.

Öte yandan ABD’ye desteği için teşekkür eden Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi-Irak arasındaki sorunların çözülmesinin yanı sıra Kürdistan Bölgesi yönetimi dışındaki tartışmalı bölgelerinde güvenlik koordinasyonunun önemini belirtti.

ABD ile Irak arasındaki stratejik diyalog ve Şengal Anlaşması’nın uygulanması, iki taraf heyetleri arasında kendine yer bulan diğer konular oldu.

Lloyd Austin, Manama’da Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun ile de bir araya geldi. Görüşmede, ABD’nın Irak’taki askerlerinin Irak ordusuna DEAŞ ile mücadelede yardım etme ve istihbarat paylaşma odaklı misyonunun bir sonraki adımı ele alındı.

Manama 2021 Diyalog Forumuna 40’tan fazla ülkeden delegasyon katılıyor.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, beraberindeki heyetle dün Manama 2021 Diyalog Forumu’na (IISS Manama Dialogue 2021) katılmak üzere Bahreyn’e gitmişti.

Başbakan’a eşlik eden heyette, Peşmerge Bakanı Şoreş İsmail, Ekonomi ve Maliye Bakanı Awat Şeyh Cenab ve Kürdistan Bölgesi Dış ilişkiler Ofisi Sorumlusu Sefin Dizayi yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu