Politika

42 barodan Akit’e tepki, Batman Barosu’na destek açıklaması

Batman Barosu hakkında, “Batman Barosu ’da şer yuvası” başlıklı bir içerik yayımlayan yandaş Akit gazetesine tepki belirten 42 baro, “Batman Baromuzun yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyor, Basın Konseyi’ni de bu ahlak dışı davranışlarla ilgili olarak göreve çağırırıyoruz” açıklamasını yaptı.

42 Baro, yandaş ve gerici Yeni Akit gazetesinin Batman Barosu ’na ilişkin haberine tepki gösterdi, Batman Barosu ’na takviye açıklamasında bulundu.

Batman Barosu ’nun HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran ’a yönelik yaptığı açıklama sonrası, Yeni Akit gazetesi, Batman Barosu için ‘Batman Barosu ’da şer yuvası ’ başlıklı bir haber geçmişti.

42 baronun “Batman Barosu’nu hedef bildiren, namına habercilik dedikleri anlayışı kınıyoruz!” başlıklı açıklamasında, “Yalan ve kışkırtıcı yayınlarla daha önce de baroları hedef bildiren Yeni Akit, bu kere de Batman milletvekili ve Batman Barosu üyesi Av. Ayşe Acar Başaran’ın bir polis memuru tarafından korkutma edilmesi üstüne, yaptığı yorumlama sonrası Batman Barosu’nu hedef göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlama şöyle devam etti:

“Barolar; Avukatlık Kanunu uyarınca hukukun üstünlüğünü, insan haklarını müdafaa etmek ve korumakla görevli millet kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarıdır. Bu anlamda barolar; mağdurun ya da failin kim olduğuna bakmaksızın, insan haklarını koruma bilinciyle hareket etmekten geri durmayacak; benzer bilinçle hiçbir soruşturmaya, baskıya, tehdide ya da gözdağına boyun eğmeyecek, insan haklarını koruma görevini yerine getirmekten katiyen vazgeçmeyecektir.

Barolar, halkın haber alma hakkının teminatı olan basının özgürlüğü için de mücadelelerini sürdürmeye devam edecektir. Basın özgürlüğü; kötüleme niteliğinde haber yapma, hakaret etme ya da hedef görüntü özgürlüğü değildir. Haber adı aşağıda, halkın haber alma hakkını istismar ederek baroları hedef haline getiren söz konusu yayın organını kınıyor ve Batman Baromuzun yanında olduğumuzu bütün kamuoyuna bildiriyor, Basın Konseyi’ni de bu etik dışı davranışlarla ilgili olarak göreve çağırıyoruz. Saygılarımızla.”

Açıklamada imzası bulunan barolar şöyle:

Adana Barosu, Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Aksaray Barosu, Ankara Barosu, Antalya Barosu, Ardahan Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Balıkesir Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Bolu Barosu, Bursa Barosu, Çankırı Barosu, Diyarbakır Barosu, Eskişehir Barosu, Gaziantep Barosu, Hakkari Barosu, Hatay Barosu, İstanbul Barosu, İzmir Barosu, Kars Barosu, Kastamonu Barosu, Kırıkkale Barosu, Kırklareli Barosu, Kocaeli Barosu, Mardin Barosu, Mersin Barosu, Muğla Barosu, Muş Barosu, Samsun Barosu, Siirt Barosu, Sinop Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Tekirdağ Barosu, Tunceli Barosu, Van Barosu, Yalova Barosu, Zonguldak Barosu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu