Politika

14 yıl sonra İsrail’den ilk üst düzey ziyaret:  Herzog haftaya Türkiye’de

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan krizlerden ve gerilimlerden sonra ilk kez bir İsrail Cumhurbaşkanı, Ankara’ya ziyarete geliyor.

İsrail, Cumhurbaşkanı Herzog’un 9-10 Mart’ta resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de olacağını duyurdu. Herzog, 2008’den bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli lider olacak.

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde devlet töreni ile karşılanacak Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek.

İsrail Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ofisleri koordinasyonunda düzenlendiği belirtilen ziyaret sırasında iki lider, “İsrail-Türkiye ilişkileri, iki devlet ve halkları arasında çeşitli alanlarda iş birliğini genişletme potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli ikili konuları” görüşecek.

Ziyaret kapsamında Herzog, İstanbul’da Musevi cemaati mensuplarıyla da buluşacak.

İsrail Cumhurbaşkanlığı açıklamasında ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Herzog göreve başladığında seçilmesinden dolayı kendisini tebrik etmek için onu aradığına işaret edildi. Söz konusu görüşmenin, “İsrail ile Türkiye arasında son yıllarda süren kopukluğun ardından, yeniden bir diyaloğun başlamasına yol açan bir görüşme olduğuna” dikkat çekildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 2008’den bu yana Türkiye’yi ziyaret eden ilk İsrailli lider olacak. (AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu