Connect with us

Dünya

“Zelenskiy Rus işgaline karşı Yahudilik kartını oynuyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimri Putin’in, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik işgal kararını açıkladığı savaş bugün 11. gününde devam ediyor.

Putin’in, işgali, “Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’a özel askeri operasyon” olarak tanımladığı savaşın başından bu yana yüzlerce kişi yaşamını yitirirken 1 milyona yakın Ukraynalı da ülkeden kaçarak komşu ülkelere sığındı. Ukrayna ve Rusya heyetleri, sivil tahliyelerin yapılacağı bölgelerde geçici ateşkesin sağlanması konusunda anlaşmışlardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’in çağrıları hergün yinelenirken, şimdi de kendi inancı olan Yahudiliğini de ön plana çıkararak Rusya’nın işgaline karşı bulabileceği her destek yolunu kullanmaya çalışıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, kendi inancı olan Yahudiliğini de ön plana çıkararak Rusya’nın işgaline karşı bulabileceği her destek yolunu kullanmaya çalışıyor.

Sosyal medya hesabından İbranice çağrılarda bulunan Zelensky dünya Yahudilerinden destek istiyor.

Daha önce oyuncu iken siyasete atılan 44 yaşındaki devlet başkanı 2020 yılında Times of Israel’e verdiği bir röportajda, sıradan bir Yahudi ailesinde büyüdüğünü ve Soyvetler Birliği’ndeki Yahudi ailelerin çoğunun dindar olmadığını vurgulamıştı.

Zelensky ayrıca dinin kişisel bir konu olduğunu söylemiş hatta başkanlık yeminini İncil’e el basarak yapmıştı.

Fakat işgalin başlamasından bu yana Zelensky açık bir şekilde Yahudiliğe atıfta bulunan paylaşımlar yapmaya başladı.

Kiev’deki televizyon kulesinin vurulmasından sonra İkinci Dünya Savaşı’nda 30 bin Yahudi’nin kurşuna dizildiği Nazi katliamını anmak için yapılan Babi Yar anıtına yapılan saldırıya Zelensky büyük bir tepki vermişti.

Zelensky Telegram hesabından İbranice “Dünyadaki tüm Yahudilere sesleniyorum — Burada ne yaşandığını görmüyor musunuz? Dünyadaki milyonlarca Yahudi’nin böyle sahneler karşısında sessiz kalmaması bu yüzden çok önemli. Çünkü Nazizm sessizlikten doğar,” yorumunu paylaştı.

Ertesi gün başkan tekrar Yahudilere seslendi. Basın toplantısında Zelensky ağlama duvarı önünde Ukrayna bayrağına sarılı bir vaziyette dua edenlerin fotoğrafını gördüğünü ve müteşekkir olduğunu söyledi.

Zelensky’in bu girişimleri Ukrayna’ya destek zeminini genişletmek ve özellikle İsrail içerisindeki desteği artırmak istemesi olarak yorumlandı. Zira İsrail Başbakanı Naftali Bennett şu ana kadar Rusya’ya karşı sert kınama sözleri kullanmaktan kaçındı.

Öte yandan bu açıklamaları savaş zamanı taktiklerinden öte görenler de mevcut.

Sovyet döneminde İsrail’e taşınmak istediği için Gulag çalışma kamplarına gönderilen ve Zelensky’i şahsen tanıyan Ukrayna kökenli İsrailli uzman Nathan Sharansky, Zelensky için Yahudi kimliğinin önemli olduğunu belirtti.

Sharansky “O Yahudiliğini gizleyen biri ya da kendine yeni bir kimlik arayan bir Yahudi değil,” ifadelerini kullandı.

Sharansky Zelensky’in bu kimliğini gizlemeden Ukrayna’yı birleştirmesinin kendisine “eşsiz bir rol” kazandırdığını belirtti.

Zelensky’in sosyal medya paylaşımlarında Yahudi kimliğinin etkisinin görüldüğünü belirten Bar Ilan Üniversitesi’nden Lisa Maurice, “Biz de hep bir Davut ve Calut geleneği vardır. Biz hep güçlüye karşı güçsüz olanızdır,” ifadelerini kullandı. Maurice bunun şimdiki İsrail ordusuna bir atıf değil Yahudilerin tarihsel gelişimini kastettiğini vurguladı.

Maurice, “Tüm kahramanlarımız, hatta askeri olanlar dahi istedikleri için, saldırgan oldukları için değil yapılması gereken doğru şey olduğu için savaşmışlardır. Bu Yahudilikte güçlü bir gelenektir,” sözlerini kullandı.

Yüz yıldır Yahudilikle ilgili haberler yayınlayan The Jewish Telegraph ajansı da Zelensky’in liderliğinin dünya Yahudilerinde karşılık bulduğunu yazdı.( Euronews)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir